آخرین مقالات

اشتراک گذاری

برداشتن خال 

درباره برداشتن خال

برداشتن خال : خال ها نقاطی رنگی با اندازه های متفاوت هستند که ممکن است به طور مادرزادی در بدن یا صورت افراد وجود داشته یا در اثر عوامل مختلفی همچون قرار گرفتن در نور آفتاب در آن ها به وجود آمده باشند. وجود این خال ها در برخی مواقع و به دلیل موقعیت قرارگیری، رنگ یا اندازه آن ها ممکن است موجب آزار فرد و ناراحتی آن ها گردد؛ خال های صورت و همچنین خال هایی که سطحی برآمده دارند از جمله خال های آزاردهنده می باشند.

در سال های گذشته برداشتن خال صورت یا بدن به خصوص خال های گوشتی بسیار رایج شده است، با اینکه هدف از برداشتن این خال ها بیشتر زیبایی می باشد اما در برخی موارد ممکن است بـرداشتن خال در جهت سلامت فرد و جلوگیری و درمان مشکلاتی همچون سرطان پوست انجام شود.

 

برداشتن خال

 

انواع خال

برای آگاهی از این مسئله که خال با روش های موجود همچون لیزر قابل حذف می باشد یا خیر باید نوع آن را بشناسیم. انواع خال عبارتنداز:

 • خال سطحی : رنگ این نوع خال ها معمولاً قهوه ای، اندازه آن ها کمتر از۵ میلی متربوده و سطحی هستند. خال های سطحی به طور معمول در اثر قرارگیری در معرض نور خورشید ایجاد شده یا به طور مادرزادی در افراد وجود دارند.
 • خال درمال : خال های درمال برآمده، به رنگ پوست و در برخی موارد قهوه ای رنگ هستند.
 • خال ترکیبی : این نوع خال ها همانند خال های درمال برآمده ولی تیره یا قهوه ای رنگ بوده و به طور معمول دارای مو می باشند.

روش های برداشتن خال صورت

دکتر ارشیا عبداللهی فرد بعد از بررسی دقیق خال های شما بهترین روش درمانی که یکی از روش های ذیل می باشد را برای شما در نظر خواهد گرفت:

روش طبیعی برداشتن خال صورت

در این روش از گیاهان و داروهای تهیه شده از آن ها همچون گیاه سرخ بن به منظور حذف خال های بدن استفاده می شود. این روش بسیار ساده و کم قدرت بوده و تنها موجب حذف برخی خال های سطحی می شود.

برداشتن خال به روش سوزاندن

در این روش قدیمی از دستگاه کوتر برای سوزاندن خال ها استفاده می گردد؛ در این روش با استفاده از جریان برق به خال گرمای مستقیم داده شده و خال از بین می رفت. این روش غالباً تنها موجب از بین رفتن خال های سطحی می شد و بعد از حذف خال چاله ای بر روی پوست باقی می ماند به همین دلیل امروزه کمتر مورد استفاده قرار می گیرد.

برداشتـن خال با لیزر

این روش به دلیل درد و تهاجم کمی که دارد بسیار پرطرفدار بوده و بعد از انجام آن بر روی پوست چاله ایجاد نخواهد شد.

برداشتن خـال با جراحی

این روش که با بی حسی انجام می شود غالباً برای خال های گوشتی، برآمده و عمیق موثر است.

 

برداشتن خال

 

مراقبت های بعد از برداشتن خال

درست است که نوع خال، میزان تجربه و مهارت پزشک و روش به کار رفته برای برداشتن خال تاثیر بسیار زیادی در مطلوب بودن نتیجه دارد اما نباید از نقش بسیار تاثیر گذار نکات مراقبتی ذیل بر رضایت بخش بودن نتیجه غافل شد.

مراقبت های بعد از برداشتن خال به روش مورد استفاده بستگی داشته و متفاوت است اما پایه اصلی این مراقبت ها در همه روش ها به یک صورت می باشد.

مراقبت های بعد از برداشتن خال با جراحی

 • بعد از حذف خال، پزشک اقدام به گذاشتن پانسمانی بر روی جای آن می کند که باید به مدت ۲ روز بر روی موضع قرار داشته و فرد در این مدت زمان از خیس شدن آن جلوگیری نماید.
 • پس از گذشت ۲ روز و بعد از برداشته شدن پانسمان باید از آنتی بیوتیک های موضعی و کرم های ترمیم کننده ای که پزشک برای تان تجویز نموده است استفاده کنید.
 • بعد از ۴ تا ۵ روز برای کشیدن بخیه به پزشک خود مراجعه نمایید؛ البته باید بگوییم که این بخیه ها در برخی اندام های بدن بعد از ۷ روز و در اندام های خیلی ظریف پس از گذشت ۱۰ الی ۱۴ روز کشیده می شوند. ( زمان کشیده شدن بخیه ها توسط پزشک مشخص می گردد.)
 • تا زمان کامل شدن دوره درمان و بهبودی خود به هیچ عنوان در معرض نور مستقیم آفتاب قرار نگرفته و همواره از کرم های ترمیم کننده و کرم های ضدآفتابی که مناسب پوست تان هستند بهره بگیرید.

مراقبت های بعد از برداشتن خال با روش آر اف

 • در روز اول پزشک اقدام به قرار دادن چسبی بر روی موضع تحت درمان می کند که باید به مدت ۳ الی ۵ روز این چسب را شب ها بر روی ناحیه مورد نظر بچسبانید.
 • در این روش نیز باید بعد از برداشتن چسب از کرم های ترمیم کننده استفاده کرده و برای مدتی در معرض نور خورشید قرار نگیرید.
 • همچنین باید از آرایش کردن که احتمال بروز عفونت در موضع تحت درمان را افزایش می دهد نیز خودداری نمایید.

مراقبت های بعد از برداشتن خال با لیزر

 • استفاده از پماد هیدروکینون یا لایه برداری پوست موجب حساس شدن پوست بعد از لیزر می شود از همین رو لازم است به مدت ۴۸ ساعت از مصرف دارو، مواد یا انجام روش هایی که امکان دارد حساسیت پوست را به دنبال داشته باشند بپرهیزید.
 • کرم، پماد و داروهایی که پزشک برای تان تجویز می کند را حتماً استفاده کنید.
 • در این روش نیز باید از موضع در برابر خیس شدن و تابش نور مستقیم خورشید محافظت نمایید.

مدت زمان بهبودی بعد از برداشتن خال

بصورت کلی می توان بین ۲ هفته تا یک ماه منتظر ترمیم و بهبودی بود ولی این قضیه تا حد زیادی با سن و سال ، وضعیت عمومی ، نوع پوست و خال رابطه دارد و زمان دقیق و مشخصی را نمی توان برای بهبودی بعد از جراحی متصور شد.

برداشتن خال های غیرعادی

بصورت طبیعی خال شکل گرد یا صاف با کمی برآمدگی است و معمولاً رنگ ثابت دارد. در صورتیکه متوجه شدید خالهایتان تغییر شکل ، سایز یا رنگ داده حتماً به متخصص مراجعه نمایید و تحت معاینه و مشورت ایشان اقدام به جراحی آن کنید. معمولاً بعد از جراحی ، برای بررسی زائده ، آن را به آزمایشگاه می فرستند تا آزمایشات لازم روی آن انجام شود.

جراحی خال های زیبایی

گاهی تعداد خال ها روی پوست زیاد می شود یا در جایی بوجود می آید که بر زیبایی تاثیر می گذارد ، در این صورت می توانید به متخصص مراجعه کنید تا برای رفع آن اقدام کند. حذف خال زیبایی ، جزو جراحی های زیبایی محسوب می شود و در مدت کوتاهی بهبود می یابد.

سوالات متداول در مورد جراحی خال

در ادامه برخی از رایج ترین سوالات مطرح شده است:

آیا برداشتن خال بصورت دردناک است؟

خیر ، این کار با بی حسی موضعی یا لیزر انجام می شود و متقاضی هیچ گونه دردی را حس نمی کند.

بعد از برداشتن خال باید چه دارویی مصرف شود؟

معمولاً پزشک بعد از جراحی ، انواع پماد و کرم های ترمیم کننده ، ضد لک ، آبرسان ، کلاژن ساز و غیره تجویز می کند.

برداشتن خال با لیزر عوارض جانبی ندارد؟

قبل از لیزر درمانی با پزشک خود مشورت کنید و آزمایشات و سوابق پزشکی خود را در اختیار ایشان بگذارید. در صورتیکه پزشک ، شرح حال کامل شما و داروهای مصرفی احتمالیتان را بداند ، مشکل و عارضه ای پیش نخواهد آمد.

هزینه رفع خال با لیزر چدر می شود؟

هزینه ها بر اساس عوامل متعددی مثل اندازه ، نوع ، محل قرار گیری ، مهارت پزشک و محل عمل تعیین می گردند.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
مایسا
مایسا
1 سال گذشته

دکتر عبدالهی فرد یک خال زیر چانه ام دارم که داره به مرور بزرگ تر میشه ، می تونم برش دارم ؟

drabdolahi11
drabdolahi11
10 ماه ها گذشته
پاسخ دادن به  مایسا

بله ، البته ابتدا بايد بررسی شود.