آخرین مقالات

اشتراک گذاری

تزریق بوتاکس

باکتری کلستریدیوم بوتولینوم سمی تولید می کند که نام تجاری آن بوتاکس است، استفاده از این سم در دزها و مقادیر زیاد موجب مسموم غذایی شده و حتی ممکن است منجر به فلج شدن افراد شود. با این وجود تزریق بوتاکس در زمینه زیبایی بسیار کاربردی می باشد. در ذیل به توضیحات بیشتری در رابطه با این روش جوانسازی پوست که مورد تایید دکتر ارشیا عبداللهی فرد می باشد اشاره کرده ایم.

 

تزریق بوتاکس

 

موارد کاربرد تزریق بوتاکس چیست؟

امروزه و با پیشرفت علم پزشکی دانشمندان روشی را پیدا کرده اند که با انجام آن نه تنها استفاده از بوتاکس عارضه ای برای بیماران نخواهد داشت که بسیار مفید واقع شده و کاربردی خواهد بود، آن هم تزریق مستقیم این ماده به صورت رقیق شده، در مقادیر بسیار کم به برخی از عضلات خاص می باشد که موجب تضعیف کنترل شده عضلات مورد نظر خواهد شد.از ماده بوتاکس می توان برای اهداف درمانی و زیبایی بهره گرفت که در ادامه به موارد استفاده هر یک از آن ها اشاره خواهیم کرد.

موارد کاربرد زیبایی بوتاکس

 • بالا بردن گوشه لب ها
 • درمان خط اخم بالای بینی
 • رفع خطوط عرضی پیشانی
 • بالا رفتن خفیف گوشه خارجی ابروها
 • از بین بردن چین و چروک روی بینی
 • برطرف نمودن چین و چروک های اطراف چشم

بوتاکس و فواید آن

تزریق بوتاکس زیربغل

موضوعی که افراد باید به آن توجه داشته باشند این است که موارد استفاده تزریق بوتاکس تنها به از بین بردن نشانه های پیرپوستی و چین و چروک ها محدود نبوده و کاربردهای فراوان دیگری دارد که کاهش میزان تعریق و حتی توقف کامل آن در برخی نواحی همچون کف دست، پا و زیربغل یکی از مهم ترین آن ها می باشد.

میزان عرق کردن و شدت آن در برخی از افراد به حدی زیاد است که از کف دست و پا و زیربغل آن ها آب چکه می کند و همین امر صرف نظر از ایجاد بوی بد بدن، برای آن ها محدودیت های زیادی در انجام فعالیت هایی همچون در دست گرفتن قلم و نوشتن، در دست گرفتن فرمان ماشین و رانندگی کردن ایجاد می نماید. از دیگر مشکلاتی که این افراد با آن ها دست و پنجه نرم می کنند می توان به خیس شدن لباس، سفیدک و شوره بستن آن اشاره کرد. در برخی موارد حتی فرد در زمستان نیز به میزان زیاد عرق می کند که علت بروز این مشکل در اکثر مواقع به عوامل وراثتی و ژنتیکی مربوط می باشد و عوامل محیطی تاثیر چندانی در ایجاد این عارضه ندارند.

تزریق در خطوط اخم: بهترین و موثر ترین روش به منظور رفع خطوط عمودی اخم بین ابرو ها تزریق بوتاکس می باشد. با انجام این روش درمانی ناحیه فرو رفته صاف و جوان تر دیده خواهد شد.

تزریق در اطراف چشم ها: هرچه از سن افراد می گذرد و یا لبخند می زنند، خطوطی در اطراف چشم هایشان ظاهر می شود. این چروک ها با افزایش به تعدادشان سبب پیری ظاهر افراد خواهد شد، بنابراین با بکارگیری از بوتاکس می توان این خطوط ها را از بین برد و از بروز آن ها نیز پیشگیری کرد.

تزریق در گردن: عوامل مختلفی مانند وراثت، افزایش سن و کاهش تولید کلاژن سبب بروز چروک بر روی گردن خواهد شد، که با استفاده از تزریق بوتاکس می توان انواع خطوط عمودی و افقی موجود بر روی گردن را از بین برد.

همچنین

با وجود اینکه تعریق موجب تنظیم دمای بدن شده و مکانیزم طبیعی بدن می باشد اما زیاد بودن بیش از حد آن با مشکلاتی که در فوق به آن ها اشاره کردیم برای فرد همراه خواهد بود. تزریق بوتاکس روشی است که با انجام آن می توان این مشکلات را درمان نمود. تزریق این ماده موجب غیرفعال شدن و از کار افتادن عصب هایی که وظایف خود را به درستی انجام نداده و موجب عرق کردن غیرطبیعی و بیش از حد شده اند می شود. با این کار فرد دیگر عرق نکرده و روند تعریق او متوقف خواهد شد.افراد باید بدانند که تاثیر ماده بوتاکس بعد از 6 ماه برطرف شده و عرق کردن از سر گرفته می شود. البته باید بگوییم که عصب در برخی از افراد بعد از مدت زمانی حدوداً 2 تا 3 ساله به حالت عادی باز می گردد.

 

نحوه شست و شوی صورت بعد از تزریق بوتاکس

بعد از اتمام این پروسه زیبایی و جوانسازی ، افراد می توانند در مراقبت های بعد از بوتاکس و با گذشت بازه زمانی 7 الی 8 ساعته با احتیاط صورت خود را بشویند. البته استفاده از آب بسیار داغ یا بسیار سرد برای شست و شو هرگز مناسب نمی باشد ، زیرا می تواند ساختار بوتاکس را به طور کامل از بین ببرد ، در نتیجه بکارگیری از آب ولرم و هم دما با محیط برای شست و شو بسیار مناسب می باشد. به هنگام شست و شو توجه داشته باشید که استفاده از شوینده های ملایم تحت نظر بهترین پزشک دکتر عبداللهی فرد در پاسداران ، مانعی نخواهد داشت. فراموش نکنید که به هنگام شست و شو از وارد کردن فشار به پوست خود بپرهیزید و بسیار ملایم محل تزریق را شست و شو دهید.

عوارض ناشی از قرار گرفتن در معرض نور خورشید بعد از تزریق بوتاکس چیست؟

با توجه به حساسیت بالای پوست بعد از پروسه تزریق بوتاکس ، قرار گرفتن در برابر پرتو مضر خورشید سبب افزایش فشار خون زیبا جو شده که در نتیجه منجر به کبودی محل تزریق خواهد شد. به همین منظور توصیه می شود به هنگام قرار گرفتن در محیط های باز از کرم ضد آفتاب با spf بالای 30 استفاده شود و افراد از ابزار هایی همچون کلاه و عینک های آفتابی استفاده کنند تا عوارض جانبی این پروسه تشدید پیدا نکند.

 

تزریق بوتاکس

 

تزریق بوتاکس برای چه افرادی مناسب است؟

 • افراد بالای 18 سال
 • پوستی فاقد التهاب و عارضه
 • بدون وجود مشکلات و بیماری های پوستی
 • افرادی با وجود چروک های بسیار ناچیز در اطراف چشم و لب ها

نحوه انتخاب بهترین پزشک

اطلاع از ویژگی های پزشکان خوب شما را در انتخاب بهترین پزشک تزریق بوتاکس در تهران دکتر ارشیا عبداللهی فرد ، یاری می کند از همین رو در ادامه به تعدادی از این ویژگی ها اشاره کرده ایم:

باوجدان بودن: یک پزشک خوب به دلیل وجدان کاری بالایی که دارد از بهترین برندهای موجود برای انجام این روش جوانسازی پوست بهره گرفته و به این ترتیب احتمال بروز عارضه ناشی از بوتاکس را به حداقل می رساند. چنانچه فرد نیازی به انجام این روش نداشته یا انجام آن نتیجه مطلوبی برای وی به دنبال نداشته باشد پزشک تنها به دلیل منافع مالی خود آن را انجام نداده و فرد را از انجام این روش باز می دارد.

صبور بودن: یک پزشک خوب با مراجعان خود برخورد مناسبی داشته و با حوصله به تمام سوالات بیماران در رابطه با مزایا، معایب، مراقبت ها و هزینه تزریق بوتاکس پاسخ می دهد.

ارزیابی وضعیت سلامت بیماران: برای اینکه در حین تزریق مشکلی برای بیمار پیش نیامده یا به طور کلی انجام آن برای فرد مشکل ساز نشود سوالاتی در رابطه با ابتلای او بیماری های خاص و مصرف برخی داروها می پرسد و در صورت نیاز برخی آزمایشات را برای وی تجویز می کند.

اشراف بر اصول ریاضی و زیبایی شناسی: با در نظر گرفتن ویژگی های بالا و با پرسش از افرادی که پیش تر این روش جوانسازی را انجام داده و از نتیجه رضایت داشته اند و همچنین جستجو در موتورهای جستجو، یک لیست تهیه کنید.به مطب پزشکان مراجعه کرده، با آن ها صحبت کنید و از بیماران حاضر در مطب در رابطه با میزان رضایت شان از تزریق و پزشک سوال کنید.نمونه کارهای پزشک خوب تزریق بوتاکس در تهران دکتر عبداللهی فرد را با مراجعه به صفحه رسمی اینستاگرام ایشان مشاهده نمایید و در نهایت بهترین پزشک را برگزینید.

 

تزریق بوتاکس

 

مراقبت های قبل از تزریق چیست؟

 1. انتظارات خود را به طور شفاف و صادقانه با پزشک خوب و با تجربه دکتر ارشیا عبداللهی فرد در پاسداران بازگو کنید.
 2. بهتر است مصرف داروهای ضدالتهابی و داروهایی همچون آسپرین که موجب افزایش احتمال خونریزی در حین تزریق می شوند را 2 هفته قبل از انجام آن قطع نمایید.
 3. در صورت استفاده از داروهای گیاهی، چای سبز، کورتون و ویتامین ها آن را با پزشک خود در میان بگذارید.
 4. توصیه می شود مصرف دخانیات و مشروبات حاوی الکل 1 هفته پیش از تزریق بوتاکس قطع شود.

موارد منع تزریق بوتاکس چیست؟

 • حاملگی
 •  مادران شیرده
 • بیماری میاتنی گراو
 • اختلالات نوروموسکولر
 • وجود عفونت در موضع مورد نظر
 • اشخاصی که تحت درمان با سیکلوسپورین می باشند.
 • مصرف آنتی بیوتیک هایی همچون کانامایسین، جنتامایسین، استرپتومایسین و دی- پنی سیلامین

 

تزریق بوتاکس

 

روش تزريق بوتاکس

نمی توان زمان دقیقی را برای انجام این روش مشخص کرد، ولی به طور کلی می توان گفت که برای تزریق حدوداً 10 تا 15 دقیقه زمان لازم است و نیازی به بی حس کردن موضع نیست، در برخی موارد خاص از پماد بی حسی حدود 20 تا 30 دقیقه پیش از تزریق بر روی ناحیه مورد نظر استفاده می شود.پزشک تزریق بوتاکس خوب در تهراندکتر عبداللهی فرد ، بعد از مشخص کردن نواحی مورد نظر، ماده بوتاکس را با استفاده از سوزن های بسیار نازک به عضلات خاص تزریق می کند که این عمل با درد بسیار خفیفی همراه است.

نتیجه و اثر مصرف بوتاکس چه زمانی مشخص می شود؟

افراد باید این نکته را بدانند که نتیجه تزریق بوتاکس بلافاصله بعد از انجام آن مشخص نشده و حدود 3 تا 7 روز برای نمایان شدن اثرات این روش باید صبوری کنند. نتیجه نهایی بعد از گذشت 2 هفته ظاهر خواهد شد.

طول مدت اثرگذاری بوتاکس

اثر این ماده معمولاً بین 3 تا 4 ماه بوده ولی به ندرت و در برخی از افراد 6 تا 8 ماه ماندگار است و پس از آن خطوط به تدریج به حات قبل خود باز می گردند.لازم به ذکر است که با چندین بار تزریق بوتاکس ، اثر آن مدت زمان بیشتری در فرد باقی مانده و فاصله بین دو تزریق بیشتر خواهد شد.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای تزریق بوتاکس نمی باشند؟

 1. بانوان باردار و شیرده
 2. افراد با ضعف در سیستم ایمنی
 3. افراد مبتلا به بیماری های خاص از جمله انواع سرطان ها
 4. افراد مبتلا به مشکلات عضلانی و همچنین انعقاد خون
 5. افرادی که به مواد بوتاکس حساسیت بسیاری نشان می دهند
 6. کسانی که دارای بیماری های پوستی با زخم های باز می باشند

 

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

اهمیت رعایت اقدامات بعد از تزریق بوتاکس به حدی است که با کیفیت انجام آن برابری می کند، مهم ترین دستورالعمل ها بعد از تزریق به شرح زیر می باشند:

 • از مصرف الکل اجتناب کنید.
 • به هیچ عنوان فعالیت های سنگین انجام ندهید.
 • پرهیز از انجام لایه برداری های شیمیایی و لایه برداری هایی مثل میکرودرم الزامی است.

مراقبت بعد از تزریق بوتاکس ، در یک روز بعد از انجام پروسه

مراقبت اصولی یک روز بعد از تزریق بوتاکس ، تاثیر بسیار زیادی در تسریع بهبودی دارد. حتماً طبق توصیه های پزشک خود عمل کنید تا با مشکلی مواجه نشوید. یکی از نکات مهم بعد از تزریق بوتاکس ، شست و شوی خود و نحوه انجام آن است. حداقل تا 48 ساعت ، به حمام نروید. بهتر است قبل از انجام این پروسه ، دوش بگیرید چون تا دو ساعت نمی توانید این کار را انجام دهید. بعد از آن هم ، از آب داغ استفاده نکنید. همچنین در همین مدت ، از رفتن به استخر و سونا بپرهیزید چون تعریق و فشار آب ، تاثیرات منفی بر ناحیه تحت درمان می گذارند. بهتر است در مدت مذکور ، صورت خود را شست و شو ندهید.

از ورزش و فعالیت های سنگین و کارهایی که منجر به افزایش فشار خون در اطراف نواحی تحت درمان می شوند ، خودداری کنید تا زمانیکه بهبود یابید. حداقل 4 ساعت بعد از تزریق بوتاکس نخوابید. در شب اول هم ، هنگام خواب سرتان را بالاتر از بدن قرار داده و سعی کنید به پشت و به حالت صاف بخوابید.

بهترین سن برای تزریق بوتاکس

کلاژن ماده ای است که به طور طبیعی در بدن انسان تولید می‌شود ولی با بالا رفتن سن ، تولید این جواهر جوانسازی کاهش می یابد.
تزریق بوتاکس راه حل مشکلات ناشی از کاهش تولید کلاژن و ظهور علائم پیری در صورت است. افرادی که سن‌شان کمتر از ۱۸ سال است اغلب پوستی بسیار شاداب دارند و نیازی به استفاده از این فرایند درمانی و زیبایی ندارند. ولی وقتی وارد دهه سوم عمر خود می شوید طراوت پوست کاهش می یابد و چین و چروک ها روی پوست ظاهر می شوند. معمولاً از این سن به بعد می توان فرایند تزریق بوتاکس را انجام داد.

آیا آقایان نیز می توانند بوتاکس انجام دهند؟

آقایان نیز می توانند به منظور بهبود ظاهر پوست و کاهش علائم پیری در صورت ، در جوانسازی پوست صورت خود گام بزرگی برداشته و با این روش معجزه جوانسازی ، خطوط پیشانی، خطوط اخم و خطوط دور چشم را درمان کنند. انجام این فرایند زیبایی و جوانسازی در داوطلبین آقا ، دقت و مهارت خاصی نیاز دارد تا بتواند ظاهری طبیعی و متناسب با چهره مردانه را ایجاد کند.

چه مدت بعد از بوتاکس می توان صورت را اصلاح کرد؟

چند روز بعد از تزریق بوتاکس می توان صورت ار اصلاح کرد. علت اینکه در طول چند روز اول بعد از تزریق بهتر است آقایان صورت خود را اصلاح نکنند این است که شیو کردن صورت ممکن است باعث تحریک شدن پوست صورت شده و موجب شود که بوتاکس به طور ناخواسته پخش شود.

زمان مورد نیاز برای بهبودی بعد از تزریق بوتاکس

با توجه به منطقه تزریق و نوع درمان ، مقدار تزریق ، سلامتی عمومی متقاضی ، سن و سال و بسیاری از فاکتورهای دیگر ، زمان بهبودی یکسان نبوده و از یک هفته تا چند هفته متغیر است. هر چقدر مقدار بوتاکس مصرفی بیشتر باشد ، زمان بیشتری برای بهبودی نیاز است. به هر حال ، حتماً در مورد این موضوع ، با پزشک خود مشورت نمائید.

 

تزریق بوتاکس

 

میزان ماندگاری این پروسه جوانسازی چقدر است؟

میزان ماندگاری بوتاکس تزریق شده در هر فردی با دیگری متفاوت است. علاوه بر نوع پوست فرد، ماندگاری آن به میزان مشکلات موجود در پوست ، نوع و برند بوتاکس و نحوه رعایت مراقبت های بعد از تزریق بستگی دارد. اما به طور کلی ماندگاری این روش درمان چین و چروک بین 7 الی 10 ماه می باشد.

هزینه تزریق بوتاکس

یکی از سوالات شایع اکثر قریب به اتفاق افرادی که قصد تزریق بوتاکس را دارند در رابطه با هزینه های این روش جوانسازی پوست می باشد. در پاسخ باید بگوییم که تعیین هزینه این روش به فاکتورهای بسیاری همچون شدت نیاز فرد، وسعت ناحیه تحت تزریق، نوع برند ماده بوتاکس و دستمزد پزشک بستگی دارد به همین علت هم هست که قبل از معاینه نمی توان هزینه دقیقی را برای فرد مشخص کرد.

سوالات متداول

آیا ماساژ محل تزریق شده در این پروسه زیبایی تاثیرات موثری دارد؟

خیر ، بهترین پزشک تزریق بوتاکس در تهران دکتر عبداللهی فرد ، بعد از اتمام پروسه ، بسیار توصیه می کند تا زیبا جویان تحت هیچ شرایطی پوست خود را لمس نکنند و از انجام تکنیک هایی همچون ماساژ بپرهیزند. این ممنوعیت به مدت دو الی سه روز ادامه داشته و بهتر است بدانید که انجام این فعالیت ها می تواند سبب حرکت بوتاکس در زیر پوست و ایجاد شکل نامناسب آن شود.

آیا این روش جوانسازی پوست همراه با درد است؟

در تزریق این ماده ، سوزن هایی بسیار ریز و باریک وارد پوست خواهند شد. با توجه به آستانه تحمل درد که در هر فردی متفاوت است، درد ناشی از تزریق را می توان با استفاده از پماد های موضعی کنترل نمود.

آیا تزریق مداوم و می تواند در ماندگاری بوتاکس تاثیر گذار باشد؟

از این تکنیک جوانسازی پوست نمی توانید بیش از توصیه پزشک بهره ببرید. اما بوتاکس در دوره مشخص شده توسط بهترین پزشک تزریق بوتاکس دکتر ارشیا عبداللهی فرد در تهران سبب افزایش ماندگاری آن خواهد شد.

آیا می توان برای درمان جای جوش از تزریق بوتاکس استفاده کرد؟

تزریق بوتاکس به صورت ، می تواند در درمان اسکارهای ناشی از آکنه ، موثر واقع شده و ظاهر اسکارها را بهبود می دهد. البته روش های درمانی دیگری از قبیل لیزر درمانی ، میکرودرم یا تزریق فیلرها نیز وجود دارند که به صورت تخصصی برای بهبود ظاهر اسکار آکنه توصیه می شود.

علت عدم استفاده بانوان باردار از بوتاکس چیست؟

بکارگیری از هر نوع روش های زیبایی و بوتاکس در دوران بارداری و شیردهی می تواند، بر روی نوزادان و از طریق شیر مادر، تاثیرات منفی بسیاری بگذارد. به همین علت توصیه می شود تمامی این موارد را بعد از گذراندن دوران شیردهی انجام دهید.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

9 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
نگین مقدم
نگین مقدم
1 سال گذشته

سلام جناب دکتر
چند ماه بعد از بارداری برای تزریق بوتاکس می تونم مراجعه کنم؟

drabdolahi11
drabdolahi11
1 سال گذشته
پاسخ دادن به  نگین مقدم

سلام ، بعد از زایمان و بلافاصله بعد از بهبودی امکان تزریق بوتاکس وجود داشته و هیچ گونه مانعی ندارد ، تنها در دوران بارداری تزریق بوتاکس توصیه نمی شود.

donya
donya
1 سال گذشته

دکتر عبداللهی فرد اطراف لبم خیلی خیلی مستعد تبخال هستش ، بوتاکس صورت میتونه مشکلی ایجاد کنه ؟

donya
donya
1 سال گذشته

دکتر عبداللهی فرد من حدود یک هفته هستش که ژل لب تزریق کردم ، لب بالام حالت گلوله ای پیدا کرده ، این عارضه درست میشه یا لازمه که برای اصلاحش حضوری مراجعه کنم؟

drabdolahi11
drabdolahi11
1 سال گذشته
پاسخ دادن به  donya

لطفا به مطب مراجعه کنید.

مونا
مونا
11 ماه ها گذشته

جناب دکتر من یک ماه پیش سولاریم انجام دادم می تونم برای تزریق بوتاکس مراجعه کنم؟

donya
donya
8 ماه ها گذشته

دکتر عبداللهی فرد من بعد از تزریق بوتاکس می تونم به استخر برم ؟ اگر ممکن نیست چند روز بعد مجاز هستش ؟

drabdolahi14
ادمین
7 ماه ها گذشته
پاسخ دادن به  donya

دو الي ٣ روز بعد تزريق ميتونین استخر برین

drabdolahi14
ادمین
7 ماه ها گذشته
پاسخ دادن به  donya

دو الي ٣ روز بعد تزريق ميتونین استخر برین