آخرین مقالات

اشتراک گذاری

درمان زگیل های تناسلی

به برجستگی های گوشتی نرمی که عامل ایجاد آن ها ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV بوده و بر روی اندام تناسلی افراد ایجاد می شوند، زگیل تناسلی می گویند.امکان بروز زگیل تناسلی هم در خانم ها و هم در آقایان وجود دارد اما باید گفت که خانم ها نسبت به این عارضه آسیب پذیرتر بوده و ممکن است به موجب آن دچار سرطان دهانه رحم شوند. به همین منظور لازم است تا به سرعت درمان زگیل های تناسلی را آغاز کنند تا از بروز سرطان رحم پیشگیری شود. دکتر ارشیا عبدالهی فرد مقاله زیر را جهت کسب اطلاعات بیشتر شما عزیزان جهت درمان این عارضه تهیه کرده است ، توصیه می شود آن را به خوبی مطالعه کند.

 

درمان زگیل های تناسلی

علائم زگیل تناسلی چیست ؟

در ابتدا قبل از آغاز درمان زگیل های تناسلی ، باید گفت که زگیل های تناسلی به طور معمول از طریق فعالیت جنسی مقعدی، دهانی و واژینال منتقل شده و ممکن است چند هفته یا چند ماه بعد از ابتلا خود را نشان داده و بروز یابند. ممکن است این زگیل های تناسلی با چشم قابل مشاهده نبوده، بسیار کوچک بوده هم رنگ پوست یا رنگ شان تیره تر از پوست باشد. این ویروس ها معمولاً به شکل خوشه ای بوده و نوک شان شبیه به گل کلم می باشد و در صورت لمس ممکن است هموار یا برآمده باشند.

شایع ترین نواحی که زگیل تناسلی در آقایان بروز می کند عبارتنداز :

 1. بیضه
 2. کشاله ران
 3. آلت تناسلی
 4. روی دهانه رحم
 5. داخل مقعد یا واژن
 6. خارج واژن یا مقعد
 7. اطراف یا داخل ران
 8. نواحی ایجاد بروز زگیل تناسلی در خانم ها عبارت است از:

همچنین باید گفت که امکان بروز این زگیل های تناسلی بر روی گلو، زبان، دهان و لب های شخصی که به برقراری رابطه جنسی با فردی که به ویروس HPV پرداخته است نیز وجود دارد که درمان زگیل های تناسلی در این نواحی به مراتب سخت تر می باشد.

حتی چنانچه قادر به مشاهده زگیل های تناسلی نیز نباشید این ویروس ها می توانند علائم زیر را در شما ایجاد نمایند:

 • خارش
 • سوزش
 • ترشحات واژن
 • خونریزی
 • در صورت بزرگ شدن و گسترش یافتن زگیل های تناسلی، بیماری دردناک و سخت می شود.

بهترین زمان تزریق واکسن جهت پیشگیری و درمان زگیل تناسلی چه زمانی است ؟

بهترین سن و موثرترین زمان برای تزریق واکسن گارداسیل 9 تا 13 سال می باشد ، اما بکارگیری از آن تا 26 سالگی موثر خواهد بود. همچنین بهترین زمان که باید اولویت تمامی افراد باشد ، قبل از بر قراری رابطه جنسی است. در نتیجه اگر تاکنون رابطه جنسی بر قرار نکرده اید ، قبل از هر اقدامی به پزشک برای تزریق مراجعه کنید.

درمان زگیل های تناسلی

چگونه می توان از ابتلا به زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

استفاده از واکسن : یکی از راه های مصون ماندن در برابر ابتلا به زگیل تناسلی بدون نیاز به درمان زگیل های تناسلی ،  تزریق واکسن های HPV به نام های گارداسیل و گارداسیل 9 است.

نکته: تمامی افراد بین 9 سال تا 45 سال می توانند برای دریافت واکسن HPV اقدام کنند. واکسن وابسته به سن افراد در 2 یا 3 نوبت تزریق می گردد. همچنین افراد باید بدانند که تزریق این واکسن زمانی تاثیر گذار بوده و تاثیر بیشتری خواهد داشت که فرد هنوز درگیر ویروس HPV نشده باشد.

استفاده از کاندوم: پزشک خوب در تهران دکتر عبداللهی فرد ، افراد با استفاده از روش های پیشگیری مختلف همچون استفاده از کاندوم در حین رابطه جنسی می توانند موجب کاهش خطر ابتلا به زگیل های تناسلی شوند. کاندوم در واقع موجب کاهش خطر انتشار و انتقال ویروس زگیل تناسلی می شود.

از داشتن روابط جنسی پرخطر و آزاد اجتناب کنید: در صورت داشتن اینگونه روابط جهت درمان زگیل های تناسلی با شریک جنسی خود در رابطه با بیماری های مراقبتی صحبت نموده و از عدم ابتلای او به بیماری های جنسی اطمینان حاصل کنید. در صورتی که مشکوک به داشتن هرگونه نشانه ای مبنی بر ابتلا به زگیل تناسلی هستید از برقراری رابطه جنسی بپرهیزید.

از داشتن شریک جنسی بیرون از عرف خودداری نمایید: یکی از عواملی که موجب افزایش خطر ابتلا به زگیل تناسلی می شود داشتن بیشتر از یک شریک جنسی است.

علت درمان این عارضه چیست ؟

رفع ظاهر ناخوشایند زگیل تناسلی : ممکن است به هنگام رفع موهای زائد خود در اطراف اندام تناسلی ، زائده های گوشتی ناشی از این عارضه را مشاهده کنید. رفع ظاهر ناخوشایند زگیل یکی از مواردی بوده که افراد جهت درمان آن به پزشک مراجعه می کنند. البته بهتر است بدانید که گاهی اوقات این زگیل ها در مجاری ادرار رشد خواهند کرد که عدم درمان و بهبودی آن سبب بزرگ تر شدن و انتشار در دیگر نواحی بدن خواهد شد.

انتقال آن به شریک جنسی : همانطور که تا کنون متوجه شده اید ، عامل اصلی ابتلای افراد به hpv انتقال آن از طریق شریک جنسی می باشد. در نتیجه عدم درمان زگیل تناسلی سبب انتقال این عارضه به شریک جنسی سالم خواهد شد.

سیستم ایمنی بدن : با وجود دلایل ذکر شده جهت اهمیت بالای درمان این عارضه ، باید بدانید که درمان زگیل در رابطه با سیستم ایمنی بدن دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. در واقع سیستم ایمنی بدن هر فرد یک عامل مهم در پاکسازی ویروس از سطح پوست می باشد. به همین منظور با تخریب ضایعات زگیل ، سلول های آلوده به ویروس HPV منهدم شده و ذرات ویروس به صورت وسیع در اختیار سیستم ایمنی بدن قرار می گیرند و دفاع و پاکسازی موثر و بهتری صورت می گیرد ، که در انتها احتمال ریشه کن شدن ویروس را به طور دائمی افزایش می دهد.

دوره نهفتگی زگیل تناسلی

بهتر است بدانید که بازه ورود ویروس hpv به بدن افراد و ایجاد زگیل در هر فردی با دیگری متفاوت است. از آنجایی که بانوان مبتلا به زگیل تناسلی ، هیچ نشانه ای ندارند و زگیل در آن ها مشاهده نمی شود ، هرگز نمی توان زمان دقیق و مشخصی را برای آن ها تعیین کرد. زگیل ممکن است روز ها ، ماه ها و حتی سال ها پس از ورود عفونت ایجاد شود. جالب است بدانید بیش از 100 نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود داشته ، که می تواند انسان را الوده کند و از این تعداد بیش از 40 نوع آن می تواند اندام تناسلی و مقعد خانم ها و آقایان را آلوده کند.  همچنین گروهی از ویروس های hpv می توانند به تغییرات پیش سرطانی در رحم و سرطان گردن رحم منجر شوند . انواع ویروس های hpv که سبب بروز سرطان دهانه رحم می شوند ، با سرطان های مقعد و آلت تناسلی در مردان و همچنین یک گروه سرطان سر و گردن در زنان و مردان مرتبط می شود.

درمان زگیل های تناسلی

بکارگیری از واکسن مناسب HPV  چه مزیت هایی دارد ؟

 1. موثر در جلوگیری از ابتلای نوجوانان به این عارضه
 2. عدم انتقال ویروس از فرد مبتلا به فرد سالم
 3. عدم ابتلای افراد به عفونت های مشابه زگیل تناسلی
 4. عدم ابتلا به هر گونه عفونت حاصل از ویروس HPV
 5. افراد مبتلا به ویروس ، در واقع به منظور پیشگیری از ابتلای دیگران

نکته: بهتر است بدانید ، در صورتی که به زگیل تناسلی مبتلا شده اید و پس از آن از واکسن مخصوص استفاده کرده اید ، هیچ گونه تاثیری در درمان زگیل تناسلی نداشته و تنها از انتقال آن به افراد دیگر جلوگیری می کند. در نتیجه بهتر است قبل از آغاز شروع سن جنسی واکسن Hpv تزریق شود.

نحوه تشخیص زگیل تناسلی

معمولاً زگیل های تناسلی با چشم قابل مشاهده هستند. در برخی موارد به منظور بررسی وجود زگیل های داخلی ممکن است پزشک خوب و با تجربه دکتر ارشیا عبداللهی فرد در تهران ، داخل مقعد یا واژن را معاینه نماید. برای بررسی دقیق تر و درمان زگیل های تناسلی ، گاهی لازم است تا از آن ها نمونه برداری به عمل آید. برای این کار و با توجه به موضع نمونه برداری ممکن است نیاز به بی حسی باشد.

روش های درمان زگیل  تناسلی

چنانچه این عارضه پوستی بسیار کوچک بوده، رنگ پوست باشند و قابل مشاهده نباشند نیازی به درمان نداشته، خود به خود و به مرور زمان رفع خواهند داشت. چنانچه زگیل ها بزرگ بوده، موجب خارش شوند و دارای برجستگی باشند می توان آن ها را با روش های مختلفی همچون تخریب، کارهای موضعی یا جراحی از بین برده و درمان کرد. برای درمان زگیل های تناسلی راه های مختلفی به افراد پیشنهاد می شود که هر کدام معایب و مزایای خاص خود را دارد.

به طور مثال : با روش جراحی به دلیل متعدد بودن زگیل های تناسلی امکان عود آن ها در حین جراحی در محل های دیگر و همچنین امکان بد شکل شدن ناحیه تناسلی وجود دارد لذا روش جراحی به افراد پیشنهاد نمی شود. استفاده از دارو نیز به دلیل طولانی بودن مدت درمان و همچنین مشخص نبودن نتیجه بهبودی پیشنهاد نمی شود.

آیا این عارضه تاثیری بر بارداری دارد؟

در ابتدا بهتر است بدانید ، در صورت ابتلای بانوان به زگیل تناسلی ، برای آن ها خطری نخواهد داشت. اما لازم است تا به هنگام زایمان به منظور پیشگیری از ابتلای نوزاد به این ویروس ، زایمان به صورت سزارین انجام شود یا اقداماتی جهت درمان زگیل های تناسلی انجام داد. البته در مواقعی که زائده های گوشتی زگیل تناسلی بسیار بزرگ باشد و همانند یک مانع در زایمان طبیعی عمل کند ، پزشک تنها زایمان سزارین را توصیه کرده و از همان روش استفاده می کند.

نکته: در هر نوع زایمان امکان مشاهده ویروس و ضایعات زگیل در مخاط حلق نوزادان وجود خواهد داشت. در نتیجه بهتر است قبل از اقدام به بارداری بانوان به طور کامل مورد بررسی قرار گیرند و ابتدا جهت درمان زگیل تناسلی اقدامات لازم و ضروری را انجام دهند و پس از درمان و اطمینان از درمان این عارضه برای بارداری اقدام کنند.

عارضه زگیل تناسلی در بانوان رایج تر است یا آقایان ؟

ابتلا به زگیل تناسلی در خانم ها و آقایان به یک میزان می باشد ، اما با توجه به آن که ممکن است نواحی داخلی واژن بانوان نیز دچار این عارضه شود ، احتمال وجود این عارضه در بانوان بسیار بیشتر است.

درمان زگیل های تناسلی

بهترین روش درمان این نوع عارضه پوستی چیست ؟

فریز کردن

فریز کردن یا کرایو بهترین روش برای درمـان زگیل های تناسلی است که دکتر ارشیا عبداللهی فرد از این روش برای درمان زگیل تناسلی بهره می گیرد. در این روش بدون بریدگی و خونریزی تنها با استفاده از اسپری کردن از گاز نیتروژن روی زگیل دمای زگیل را به منفی 150 الی 170 درجه می رسانیم و دراین دما ویروس ها از بین رفته و زگیل درمان می شود. ماده ای که به طور معمول به عنوان ماده منجمد کننده مورد استفاده قرار می گیرد نیتروژن مایع می باشد .

سوزاندن زگیل در نواحی مختلف دستگاه تناسلی

یکی از تکنیک های درمان زگیل های تناسلی ، که در گذشته بسیار کاربرد داشته ، و از جمله روش های روتین جهت درمان بوده سوزاندن زگیل می باشد. بهترین پزشک در تهران با استفاده از جریان برق ، بافت زگیل را می سوزاند.

نکته: بهتر است بدانید که در مواقعی که این عارضه نرم باشد می توان از این تکنیک درمانی بکار گرفته در غیر این صورت و با وجود بافت سفت و غیر انعطاف پذیر زگیل موثر نخواهد بود ، که در این مواقع تکنیک لیزر و یا کرایوتراپی بسیار موثر و مفید می باشد.

لیزر و درمان زگیل این نوع عارضه پوستی

امروزه بکارگیری از لیزر جهت از درمان زگیل های تناسلی کاربردی بوده و از جمله روش های پیشنهادی از جانب پزشک می باشد. در مواقعی که این عارضه به مقدار بسیار زیاد و تعداد بالا به وجود آید ، لیزر می تواند تمامی آن ها را از بین ببرد. البته یکی از نگرانی بیماران هزینه بالای این روش می باشد اما با توجه به تاثیر گذاری آن و از بین رفتن دائمی زگیل و از بین رفتن ویروس از بدن افراد بسیار به صرفه و خوب می باشد. طی این پروسه درمانی افراد مبتلا در بازه زمانی نیم ساعت الی یک ساعته به صورت سرپایی و بدون نیاز به ماده بیهوشی درمان می شوند.

مراقبت های قبل و بعد از کرایوتراپی زگیل تناسلی چیست؟

در ذیل به نکاتی اشاره کرده ایم که باید قبل و بعد از آغاز درمان زگیل های تناسلی با کرایوتراپی رعایت نموده و انجام دهید:

 • درد مختصری بعد از انجام روش کرایو خواهید داشت که کاملاً قابل تحمل می باشد.
 • استحمام کردن مانعی نداشته و می توانید اقدام به شستشوی ناحیه تحت درمان با صابون نمایید.
 • به هیچ عنوان اقدام به کندن زگیل های تناسلی نکنید. رنگ این زگیل ها طی یک هفته سیاه شده و می ریزند.
 • زمان لازم برای انجام این روش درمانی به تعداد زگیل ها بستگی دارد؛ باید بگوییم که کرایو به طور متوسط کمتر از 5 دقیقه به طور می انجامد.
 • توصیه دکتر ارشیا عبداللهی فرد به بیماران این است که تا زمان بهبود و التیام زخم ها از کاندوم هنگام برقراری رابطه جنسی بهره بگیرند.
 • برای درمان زگیل تناسلی با کرایو نیازی به بیهوش کردن فرد نیست؛ پزشک با استفاده از کرم و پمادهای مخصوص اقدام به بی حس نمودن ناحیه مورد نظر می کند.
 • بهتر است برای اصلاح موهای زائد ناحیه تحت درمان از تیغ و ژیلت بهره نگیرید؛ این کار در جلوگیری از عود زگیل های کرایو شده موثر می باشد.
 • به منظور بررسی درصد موفقیت درمـان زگیل های تناسلی با کرایوتراپی باید پس از گذشت یک هفته از کرایو به پزشک خود مراجعه نموده و توسط ایشان ویزیت شوید.
 • پزشک پمادهای التیام دهنده ای را برای تان تجویز خواهد نمود که با دستور پزشک باید هر 12 ساعت پس از کرایوتراپی از آن ها بهره گرفته و آن را بر روی منطقه تحت درمان بمالید.
 • تنها اقدامی که باید قبل از کرایو زگیل انجام دهید این است که 24 ساعت پیش از انجام این روش اقدام به پاکسازی موهای منطقه تحت درمان با استفاده از کرم های موبر نمایید؛ با این کار پزشک تمامی زگیل های موجود را به خوبی رویت خواهد نمود.

عوارض عدم درمان عارضه زگیل تناسلی چیست ؟

بهتر است بدانید که گاهی اوقات و در صورت عدم درمان زگیل های تناسلی ، این عارضه به خودی خود به طور کامل بهبود یافته و از بین می رود و یا بدون تغییر شکل و یا بزرگ و کوچک شدن به همان شکل باقی می ماند. اما در مواقعی افراد برای درمان به پزشک مراجعه نکنند ، می تواند زگیل به مرور بزرگ تز شود و یا در نواحی دیگر بدن پخش شود. همچنین از جمله عارضه های مهم این بیماری بروز سرطان در رحم بانوان نیز می باشد.

آیا امکان برگشت زگیل در اندام تناسلی وجود خواهد داشت ؟

در صورتی که شما عزیزان به یک پزشک و متخصص خوب و با تجربه مراجعه کنید ، با توجه به مهارت بالای ایشان و  انتخاب یک تکنیک مناسب ، میزان برگشت پذیری این تکنیک بسیار کم خواهد شد. البته نوع زگیل نیز در بازگشت آن موثر بوده که با توجه به درمان زگیل های تناسلی توسط پزشک خوب و باتجربه در تهران ، ممکن است به طور قطعی قابل درمان باشد.

زمان لازم برای درمان با استفاده از جراحی چقدر خواهد بود ؟

مدت زمان لازم جهت درمان زگیل های تناسلی به تعداد آن در نواحی مختلف بدن بستگی دارد. اما روشی آسان بوده و در مدت زمان کوتاهی بدون نیاز به جراحی انجام خواهد شد.

کدام تکنیک در درمان این عارضه پوستی بهتر است لیزر و یا کرایو ؟

هر دو روش کاربردی و در از بین بردن و درمان زگیل های تناسلی موثر هستند ، اما پروسه درمانی لیزر با اشعه به عمق بافت نفوذ کرده و عارضه را به طور دائمی ریشه کن می کند ، در صورتی که در تکنیک کرایو به صورت سطحی درمان شده که امکان برگشت در آن وجود دارد.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
سارا فرهمند
سارا فرهمند
7 ماه ها گذشته

سپاس فروان از مطالب خوب شما درباره زگیل تناسلی و اچ پی وی.