آخرین مقالات

اشتراک گذاری

لیزر موهای زائد

یکی از مسائلی که انسان ها را از گذشته تا کنون آزار می دهد ، رویش موهای زائد در نواحی مختلف بدن به خصوص نواحی پشت لب ، پیشانی ، زیربغل ، شکم و ناحیه تناسلی ، دست و پاها بوده است. لیزر موهای زائد روشی است که با انجام آن فولیکول های مو تخریب شده و به این ترتیب موهای زائد بدن از بین خواهند رفت. در این مقاله دکتر عبداللهی فرد ، بهترین دکتر پوست و مو در تهران توضیحات جامع و کاملی را مطرح نموده اند که توصیه می شود آن را تا انتها مطالعه کنید.

 

لیزر موهای زائد- دکتر ارشیا عبداللهی فرد

لیزر موهای زائد در تهران

رویش موهای زائد نه تنها زیبایی اشخاص را تحت تاثیر قرار می دهد ، بلکه موجب تعریق و ایجاد بوی بد بدن و رشد باکتری ها نیز خواهد شد ، به همین دلیل افراد همواره از راه های مختلفی همچون اپیلاسیون ، پودرهای موبر ، بند انداختن ، تیغ اصلاح استفاده کرده اند. روش هایی که به آن ها اشاره کردیم ، نه تنها موقتی بوده ، بلکه در برخی موارد مشکلاتی همچون سیاه شدن ناحیه مورد نظر و زبر شدن موها را به همراه خواهد داشت ، بر خلاف لیزر موهای زائد که بهترین روش است.

نحوه عملکرد لیزر موهای زائد

حرارت لیزر هر چیزی که رنگ تیره داشته باشد را می سوزاند و از بین می برد. موهای تیره داخل فولیکول ، بر اثر حرارت و تاباندن نور لیزر آسیب دیده و نابود می شوند. هر تار مو دوره چرخه رشد و استراحت را پشت سر می گذارد. بیشتر اوقات موها در چرخه استراحت قرار دارند و تعداد کمی از آن ها در چرخه رشد هستند.
هنگامیکه در دوره استراحت ، حرارت لیزر به موهای زائد تابانده شود ، تاثیر چندانی ندارد ؛ به همین خاطر توصیه می شود ، برای از بین بردن و رفع تمامی موهای زائد ، طی چند جلسه با فواصل زمانی مشخص اقدام نمائید. تعداد زیادی از فولیکول های موی زائد ، در هر جلسه می سوزند و به همین ترتیب با گذشت زمان و استفاده مستمر ، طبق تجویز پزشک ، تمامی موها از بین می روند.

انواع دستگاه های لیزر موهای زائد

فاکتورهای متعددی از جمله نوع پوست ، رنگ مو ، ضخامت مو ، ناحیه تحت درمان و غیره بر لیزر موهای زائد تاثیر می گذارند. با توجه به موارد مذکور ، یکی از دستگاه های زیر استفاده می شود:

 1. دستگاه لیزر دایود
 2. الکساندرایت
 3. لیزر Nd Yag
 4. لیزر تور پالسی بالا
 5. لیزر روبی

کاندیدای مناسب برای لیزر موهای زائد

به نقل از بهترین پزشک زیبایی تهران ، همه خانم ها و آقایان می توانند از مزایای لیزر در تمام نواحی بدن خود بهره مند شوند. فقط بایستی به این نکته توجه داشته باشند که هرچقدر رنگ موها تیره تر باشد ، تاثیر لیزر بر آن بیشتر خواهد بود. علاوه بر جنس و رنگ مو ، خصوصیات و ویژگی های فردی و شخصی متقاضی نیز درنظر گرفته می شود. از نظر سنی هم ، افراد بالای ۱۲ سال می توانند برای لیزر موهای زائد اقدام نمایند.

لیزر موهای زائد با دایود

لیزر دایود ، روش نسبتاً جدیدی برای از بین بردن موهای زائد بدن است که مکانیزم آن از نظر نحوه تولید لیزر با دستگاه های دیگر کاملاً متفاوت است. برای تولید منبع لیزر در این روش تعدادی دیودها و نیمه هادی هایی در کنار هم قرار گرفته اند و طول موج حدود ۸۰۰ تا ۸۱۰ نانومتر را تولید می نماید. این روش از لیزر موهای زائد ، برای از بین بردن پوست های تیر ه ، ضخیم و خشن نیز تاثیر گذار بوده و قادر به از بین بردن آن ها است. به همین دلیل در میان مردان نیز از محبوبیت زیادی برخوردار است.

مزایای حذف موهای زائد با دایود

عملکرد آن سریع تر است : صدها موی زائد با هر انتشار پرتو نور مورد هدف قرار می گیرد. در این روش حدود ۱۰ دقیقه زمان برای از بین بردن فولیکول های موهای زائد زمان نیاز است که این مدت زمان برای نواحی وسیع تر به نیم ساعت می رسد.

تعداد جلسات کمتر برای درمان : با توجه به اینکه با هر بار انتشار نور ، تعداد زیادی از فولیکول های مو از بین می رود ، تعداد جلسات مورد نیاز برای تکمیل درمان ، به طور قابل توجهی کاهش پیدا خواهد کرد. افراد باید در نظر داشته باشند که رنگ پوست فرد و رنگ موهای زائد او در تعیین تعداد جلسات مورد نیاز تاثیرگذار است.

درمان بدون درد : لیزر موهای زائد دردی برای فرد به همراه نخواهد داشت و فقط در نواحی حساس و در صورت بالا بودن تمرکز نور لیزر امکان احساس مقداری سوزش وجود خواهد داشت.

 • دوران نقاهت آن کوتاه است.
 • لیزر دایود دارای طول موج بلندتری می باشد.
 • در این روش احتمال آسیب دیدگی اپیدرم کمتر می باشد.
 • به طور کاملاً ایمن و بی خطر به عمق پوست نفوذ می نماید.
 • طول موج آن متغیر بوده و می توان آن را با توجه به نیاز فرد تنظیم نمود.

تعداد جلسات لازم برای انجام لیزر موهای زائد

برای پاسخ به این سوال نمی توان پاسخ دقیق و قطعی داد ؛ زیرا میزان جوابدهی لیزر در همه افراد یکسان نیست. اما اغلب افراد ، بعد از گذشت ۳ الی ۶ جلسه ، نتیجه مطلوبی دریافت می کنند. البته لازم به ذکر است که لیزر به معنی حذف دائمی موها نیست و تنها با چند جلسه لیزر در تهران ، برای همیشه از شر موهای زائد خود رهایی پیدا نمی کنید ، هر چند که درصد زیادی از موها به حالت خواب می روند و دیگر رشد نمی کنند ، اما با این حال ممکن است در صورتی که مدت زمان بسیار زیادی از لیزر شما بگذرد ، موها با وجود اینکه نازک و ضعیف شده اند اما شروع به رشد کنند. در واقع در جلسات اول نیاز است با فاصله زمانی کمتر این پروسه تکرار شود و بعد از آن می توانید برای حفظ نتایج سالی یک الی دو بار این عمل را تکرار نمایید. همچنین ذکر این نکته لازم است که تعداد جلسه های درمانی لیزر موهای زائد برای تمام نقاط بدن یکسان نیست. برای مثال تعداد جلسه های درمانی زیر بغل از تعداد جلسات درمانی صورت کمتر خواهد بود.

آیا از بین بردن موهای زائد بدن با لیزر درد زیادی دارد ؟

این روش ، نسبت به سایر روش های حذف موهای زائد ، درد زیادی را به همراه ندارد. البته این موضوع تا حد زیادی به نوع دستگاه و منطقه ای لیزر می کنید نیز بستگی دارد. دستگاه های جدید مجهز به سیستم خنک کننده هستند ، به همین دلیل تنها ممکن است مقدار جزئی ( که کاملا قابل تحمل است ) ، احساس درد داشته باشید. همچنین برخی نقاط بدن حساس تر بوده و احساس درد در آن نقاط به همین علت بیشتر خواهد بود. در صورتی که آستانه درد و تحمل شما بسیار پایین است ، می توانید از کرم و مواد بی حس کننده موضعی ، قبل از لیزر موهای زائد استفاده نمایید.

لیزر موهای زائد- دکتر عبداللهی فرد

 

رنگ پوست چه تاثیری در لیزر موهای زائد دارد؟

باید بگوییم احتمال بروز آسیب های پوستی و سوختگی ، در اثر استفاده از لیزر در افرادی که به طور مادرزادی دارای رنگ پوست تیره بوده یا رنگ پوست شان بر اثر استفاده از سولاریوم تیره شده است ، بیشتر می باشد. به همین دلیل باید این کار را نزد یک پزشک متخصص و مطمئن انجام دهند ، تنها در این صورت است که لیزرموهای زائد مشکلی را برای آن ها به دنبال نخواهد داشت.

اقدامات قبل از انجام لیزر در تهران

انجام دستورالعمل های زیر ، در کسب بهترین نتیجه از لیزر موهای زائد اثرگذار است: بهترین دکتر پوست و مو تهران ، دکتر ارشیا عبداللهی فرد ، موارد زیر را به افراد پیشنهاد می کند:

 1. قبل از اقدام برای درمان موهای زائد ناحیه مورد نظر را بتراشید.
 2. از رفتن به سولاریوم و برنزه کردن خود به مدت ۴ هفته قبل از لیزر خودداری کنید.
 3. تنها از روش تراشیدن برای از بین بردن موهای زائد استفاده کرده و از کندن آن ها با موچین ، موبر و غیره بپرهیزید.
 4. از مصرف ماده راکوتان به مدت ۶ ماه قبل خودداری نمایید.
 5. از آرایش نمودن ، عطر زدن و به همراه داشتن زیور آلات هنگام مراجعه به مطب برای انجام لیزر اجتناب کنید.
 6. در صورت داشتن سابقه آفت یا تبخال یک روز قبل از انجام آن اقدامات دارویی و لازم در جهت جلوگیری از بیرون ریختن بیشتر علائم آن را انجام دهید.
 7. مصرف برخی از داروها پوست را نسبت به نور لیزر حساس می کنند ، به همین دلیل بهتر است پزشک خود را از مصارف دارویی تان آگاه کنید.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

بهترین پزشک پوست و مو در تهران آقای دکتر عبداللهی فرد ، مراقبت های لازم بعد از انجام لیزر موهای زائد را اینگونه توصیف می کند:

 1. در ابتدا باید گفت که انجام این روش ممکن است مقداری التهاب ، قرمزی و ورم را در اطراف موضع برای فرد به همراه داشته باشد که بعد از گذشت چند ساعت رفع خواهد گردید.
 2. بر روی نواحی دارای ورم و قرمزی یخ یا کمپرس آب سرد قرار دهید.
 3. به مدت ۱۲ ساعت و قبل از برطرف شدن کامل قرمزی ، از ورزش کردن بپرهیزید.
 4. از رفتن به سولاریوم و برنزه کردن به طور طبیعی در کل دوره درمان بپرهیزید.
 5. از رفتن به سونا و جکوزی و گرفتن دوش آب گرم به مدت ۱۲ ساعت اجتناب کنید.
 6. از مواد تحریک کننده ای همچون ریتنوئید و گلکولیک اسید به مدت ۷ روز بعد از درمان خودداری نمایید.

پروسه لیزر کردن موهای زائد

در ابتدا محلی که قرار است مورد لیزر قرار بگیرد را تمیز می کنند ، سپس از ژل بی حس کننده برای آن نواحی استفاده می کنند در هنگام انجام این پروسه تمام اشخاصی که در اتاق قرار دارند باید از عینک محافظت کننده چشم ها در مقابل اشعه لیزر استفاده کنند. هنگامی که موضع مورد نظر بی حس شد ، متخصص پزشکی پرتویی از اشعه لیزر را در ناحیه مورد نظر متمرکز می کند. هر چه ناحیه ای که می خواهید درمان شود وسیع تر باش ، پروسه لیزر موهای زائد بیشتر طول می کشد. نواحی کوچک ممکن است چند دقیقه طول بکشد در حالی که مناطق بزرگتر مانند قفسه سینه ممکن است یک ساعت یا بیشتر طول بکشد. معمولا اشخاص در هنگام انجام این روش احساسی شبیه به آفتاب سوختگی یا نیش یک حشره را خواهند داشت. هنگامی که موهای زائد ، توسط اشعه لیزر از بین می روند ، بویی شبیه بوی گوگرد به مشام می رسد.

به تازگی از اسپری های برنزه کننده استفاده کرده اید؟

استفاده از اسپری های برنزه کننده بر روی پوست ، شانس شما را در ابتلا به عوارض جانبی همچون سوختگی و تاول پس از انجام پروسه زیبایی لیزر موهای زائد افزایش می دهد. چرا که این اسپری ها پوست را تیره می کنند و باعث می شوند ، انرژی ساطع شده از لیزر به جای اینکه فولیکول یا رنگدانه داخل فولیکول مو را هدف قرار دهد ، به پوست برخورد کند. در صورت چنین کاری علاوه بر اینکه دچار عوارض جانبی می شوید ، نتیجه مثبت و درستی از آن کسب نخواهید کرد. در نتیجه ، استفاده از اسپری های برنزه کننده را به زمان دیگری موکول کنید و با پزشک خود مشورت کنید.

لیزر موهای زائد- دکتر عبداللهی فرد

آیا این پروسه موقتی است ؟

اگرچه لیزر کردن موهای زائد روشی کاملا دائمی نیست ، اما همچنان یکی از بهترین گزینه‌ها برای کاهش رشد مو در مدت زمان طولانی است. در حقیقت در این روش تعداد خیلی زیادی از موهای زائد به طور کامل ازبین می روند. این روش می تواند برای اشخاصی که موهای زائد خیلی زیادی دارند و به دنبال راهی برای بسیار کم کردن آن ها می باشند بسیار کاربردی باشد. این نکته را به خاطر داشته باشید که معمولا لیزر موهای زائد برروی موهای بلوند ، خاکستری و سفید موثر نمی باشد.

کدام دسته از افراد کاندیدای مناسبی برای لیزر موهای زائد نمی باشند؟

 1. بانوان باردار
 2. افراد با سابقه تبخال مکرر
 3. ابتلای افراد به بیماری لوپوس
 4. افراد با وجود اختلالات هورمونی
 5. با وجود سابقه جوش های چرکی فعال
 6. با وجود سابقه ایجاد گوشت اضافه در محل لیزر
 7. افراد مبتلا به بیماری های خاص و مصرف دارو های خاص

اگر آنتی بیوتیک مصرف می کنید دست نگه دارید!

آنتی بیوتیک ها موادی هستند که باعث ایجاد حساسیت پوست به نور می شود. در چنین شرایطی پوست در معرض اسیب هایی است که در اثر حرارت به وجود می اید ، در واقع احتمال دارد سبب تاول ، کهیر ، تب ، سوزش ، خارش ، درد مداوم و خستگی در شما عزیزان شود. توصیه بهترین کلینیک زیبایی پوست و مو در تهران به افرادی که قصد دارند لیزر مو زائد انجام دهند ، این است که حتما با یک متخصص پوست و مو خوب و مجرب در رابط با دارو های خاصی که مصرف می کنید ، مشورت نمایید تا دچار مشکل خاصی پس از درمان نشوید. در نتیجه اگر کاندید انجام لیزر مو های زائد می باشید ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید ، تا بعد از کسب اطمینان کامل جهت بی خطر بودن این پروسه تحت درمان قرار بگیرید ، بدون آن که خطر و عارضه ای شما را تهدید کند.

عوارض احتمالی بعد از لیزر موهای زائد

 • شکایات بعد از انجام دادن لیزر در مورد عوارض آن بسیار نادر می باشد اما به طور کلی می تواند باعث ایجاد این عارضه ها شود.
 • تورم ، قرمزی و حس ناراحتی در پوست از شایع ترین این موارد می باشند.
 • مواردی چون زخم ، سوختگی تاول ، عفونت وتغییرات دائمی در رنگ پوست نیز موارد کمی از عوارض را نشان می دهند. انتخاب یک پزشک با تجربه می تواند این عوارض را به حداقل برساند.
 • این عوارض در صورت وجود داشتن باید چند روز پس از انجام این فرآیند از بین بروند در صورتی که این اتفاق نیفتاد و علائم بهبود نیافتند با پزشک خود در تهران تماس بگیرید.

لیزر موهای زائد برای زنان باردار

 • اطلاعات موجود نشان می دهد که این شیوه حذف موهای زائد برای تمامی زنان کاربردی نمی باشد به این دلیل که هنوز دلایلی مبنی بر مناسب بودن استفاده از این روش به هنگام بارداری وجود ندارد.
 • بارداری باعث تغییرات هورمونی در بدن خانوم ها می شود و این مساله باعث می شود که موهای زائد خیلی زیادی در تمامی نواحی بدن مادران باردار رشد کند. این موها خود به خود ایجاد می شوند ولی می توان آنها را از بین برد و جای نگرانی وجود ندارد.در صورتی که این اتفاق نیفتاد و بعد از زایمان هنوز این موها وجود داشتند شخص می تواند از جلسات درمانی لیزر جهت حذف این موهای زائد استفاده کند.

هزینه مورد نیاز جهت لیزر مو چقدر است؟

هزینه لیزر موهای زائد می تواند بستگی به عوامل متعددی چون تعداد جلسات ، دستگاه مورد استفاده قرار گرفته ،میزان اندازه ناحیه تحت درمان ، میزان تخصص پزشک و هزینه های کلینیک داشته باشد. می توانید در این خصوص از بهترین دکتر پوست و مو تهران دکتر عبداللهی فرد در این خصوص سوال کنید.

سوالات متداول حذف موهای زائد

 • علت جوش زدن افراد بعد از لیزر چیست؟

علت جوش زدن بدن افراد بعد از انجام لیزر موهای زائد ممکن است به علت تنظیمات نامناسب دستگاه لیزر باشد ، حساس بودن پوست و استفاده بیش از حد از برخی کرم ها همانند زینک اکساید نیز می تواند در بروز جوش نیز تاثیر بگذارد.

 • آیا می توان موهای زائد کرکی را با لیزر از بین برد؟

بله با توجه به ضعیف بودن ریشه مو های کرکی ، می توان با استفاده از لیزر موهای زائد کم قدرت آن ها را به طور کامل از بین برد.

 • آیا لیزر موهای زائد سرطان زا است؟

بهتر است بدانید که دستگاه لیزر موهای زائد به گونه ای طراحی شده است که تنها در ریشه مو و درم تاثیر می گذارد ، بنابراین خیال تان از این بابت راحت باشد زیرا هیچ گونه تداخلی با اعضای داخلی بدن شما نخواهد داشت ، همچنین اشعه ناشی از آن سرطان زا نخواهد بود.

 • آیا آقایان می توانند از این پروسه استفاده کنند؟

بله ، آقایان نیز همانند بانوان می توانند جهت لیزر موهای زائد خود نیز اقدام کنند ، تنها تفاوت آن ها در میزان ضخامت مو بوده که نیاز است قدرت لیزر در آقایان بیشتر از خانم ها افزایش یابد. لازم به ذکر بوده که در برخی مواقع ، به علت ضخیم بودن بیش از حد موی آقایان ممکن است موها به صورت کرکی مشخص شوند که احتمال آن بسیار کم خواهد بود ، همچنین بهتر است بدانید که این پروسه هیچ گونه خطری برای آن ها نخواهد داشت.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات