آخرین مقالات

اشتراک گذاری

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

رعایت نکات و مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، اهمیت به سزایی دارد ؛ به طوری که اهمیت آن برابر با کیفیت کار انجام شده می باشد ؛ بنابراین می توان گفت دریافت نتیاج مطلوب از تزریق بوتاکس ، علاوه بر نیاز به پزشک ماهر و چیره دست ، نیازمند رعایت نکات قبل و بعد از آن نیز می باشد. در ادامه مقاله تهیه شده توسط دکتر ارشیا عبدالهی فرد با تکنیک های ضروری بعد از تزریق بوتاکس آشنا خواهیم شد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس- پس از یک روز

یک روز بلافاصله بعد از تزریق این ترکیب باید کارهایی را انجام دهید که تاثیر زیادی در بهبود روند درمانی دارد. چنانچه طبق دستور پزشک عمل کنید ، بویژه در دو روز اول ، تا حد زیادی از ایجاد عوارض جانبی جلوگیری می شود. طبق توصیه بهترین پزشک در تهران بایستی به این موارد دقت کنید:

  • در روز اول و دوم از حمام کردن بپرهیزید. بعد از آن نیز با آب داغ و بخار مواجه نشوید
  • ورزش و فعالیت های سنگین را در این مدت کنار بگذارید
  • تا ۶ ساعت بعد از تزریق این ماده ، نخوابید و پس از آن به طرز قرار دادن سرتان توجه داشته باشید
  • از رفتن به استخر و سونا و مواردی که منجر به تعریق می شوند خودداری کنید
  • در این مدت صورت خود را اصلاح نکنید چون باعث فشار و افزایش جریان خون در آن می شود
  • در روز نخست از شستشوی صورت خود پرهیز کنید
  • از نوشیدنی های الکلی در قبل و بعد از تزریق خودداری کنید چون در گردش و جریان خون اختلال ایجاد می کند
  • از فشار آوردن و ماساژ دادن ناحیه تحت درمان خودداری کنید چون امکان جابجایی ترکیبات مذکور و تغییر فرم وجود دارد

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس _ نوع تغذیه

برخی از داروها مثل استامینوفن و تایلنول را می توانید پیش از تزریق بوتاکس مصرف نمایید ولی داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل آسپرین را یک هفته قبل و بعد از این کار استفاده نکنید چون باعث رقیق شدن خون و در نتیجه ، کبودی محل تزریق می شوند. در مورد استفاده از داروهای گیاهی ، سایر مکمل ها ، روغن ماهی هم ، همین توصیه می شود. در صورتیکه به دارویی حساسیت دارید ، حتماً پزشک خود را در جریان این موضوع قرار دهید.

از آرایش بعد از بوتاکس بپرهیزید

طبق توصیه پزشک خوب در تهران دکتر ارشیا عبداللهی فرد ، در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، بهتر است افراد تا ۵ ساعت پس از تزریق بوتاکس ، از آرایش ناحیه تحت درمان ، خودداری کنند. لازم به تذکر است افراد پس از گذشت این مدت زمان نیز در حین آرایش کردن ، باید توجه کنند تا به ناحیه مورد نظر ، فشار وارد نکرده و آن ناحیه را ماساژ ندهند.

تا بهبودی کامل از قرار گرفتن در برابر پرتو خورشید خودداری کنید

انجام برخی فعالیت ها در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، همچون رفتن به سونا و جکوزی ، سولاریم و استحمام با آب گرم و همچنین قرار گرفتن در برابر پرتو نور خورشید ممنوع است چون همگی دارای گرمای خاصی هستند . از اینرو ، گرما در افزایش فشار خون زیبا جو موثر بوده و سبب بروز کبودی پوست در محل تزریق شده می شود. با توجه به توصیه های پزشک ، تا پایان دوره نقاهت از بکارگیری هر یک از این موارد بپرهیزید.

از مصرف دخانیات قبل و بعد از بکارگیری بوتاکس خودداری کنید

از جمله موارد موثر در افزایش پیری پوست ، ایجاد چین و چروک های عمیق و سطحی همراه با تخریب سلول های پوستی با مصرف دخانیات حاوی نیکوتین می باشد. مصرف دخانیات در کاهش تاثیر گذاری بوتاکس موثر بوده و اجازه رسیدن فرد به یک نتیجه عالی و رضایت بخش را نخواهد داد. به همین علت ، زیبا جویان باید تا مدت ها از مصرف آن در دوره مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس خودداری کنند.

به هنگام  استراحت و خوابیدن بعد از بوتاکس دقت کنید

به کسانی که تزریق بوتاکس انجام داده اند ، توصیه می شود حداقل به مدت ۴ ساعت پس از انجام آن ، از خوابیدن خودداری کرده و در این مدت به طور مداوم نشسته و از خم کردن سر خود نیز اجتناب کنند.

طرز خوابیدن بعد از بوتاکس

تا مدتی پس از انجام تزریق بوتاکس و در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، به افراد توصیه می شود که به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به ناحیه تحت درمان ، از خوابیدن بر روی آن ناحیه خودداری کرده و به طور طاق باز بخوابند.

 

 

چرا بعد از بوتاکس نباید خوابید ؟

توصیه به عدم خواب بلافاصله پس از تزریق بوتاکس ، به این علت می باشد که در حین خواب ، امکان جا به جایی ماده تزریق شده به نواحی دیگر وجود دارد.

انجام فعالیت ها ورزشی ممنوع

با انجام فعالیت های سنگین ورزشی ، در مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، احتمال افزایش التهاب و کبودی در ناحیه تزریق بوتاکس وجود دارد. به همین منظور ، با توجه دستورات بهترین پزشک در تهران ، دکتر عبداللهی فرد در یک هفته ابتدایی دوره نقاهت از انجام فعالیت های سنگین خودداری شود.

شستن صورت بعد از بوتاکس

طبق توصیه پزشکان به هنگام رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، بهتر است افراد به مدت ۲۴ ساعت پس از انجام تزریق بوتاکس از شستشو ناحیه تحت درمان خودداری کنند. لازم به تذکر است شسشتو و استحمام پس از تزریق بوتاکس ، عوارض و خطری برای افراد ایجاد نمی کند ؛ بلکه درجه حرارات آب است که مضر بوده و می تواند سبب بروز عوارض شود. در صورتی که گرمای آب بیش از اندازه باشد ، جریان خون صورت افزایش یافته و بدین ترتیب احتمال جا به جا شدن مواد تزریق شده ، وجود دارد.

آیا بکارگیری از دیگر تکنیک های جوان سازی پوست با تزریق بوتاکس مانعی دارد؟

بهتر است بدانید که بکارگیری از هر گونه تکنیک جوان سازی پوست همچون لیزر ، اپیلاسیون و میکروبیلدینگ ، فیشال و غیره علاوه بر حرکت دادن بوتاکس در زیر پوست به ناحیه نامناسب و ایجاد عدم تقارن در طرفین چهره زیبا جو ، سبب بروز اختلالات دیگر نیز به هنگام مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس خواهد شد.

در دوره نقاهت در صورت مواجه با چه مواردی به پزشک مراجعه کنیم؟

در دوره نقاهت و رعایت مراقبت ها بعد از تزریق بوتاکس ، به هنگام رو به رو شدن با تاری دید ، عدم تنفس آسان و ضعف عضلانی که بسیار نادر بوده ، فورا با پزشک خوب و با تجربه در تهران دکتر عبداللهی فرد ، تماس بگیرید و شرایط خود را برای ایشان شرح دهید.

با انجام چه فعالیت هایی می توان تاثیر این پروسه جوان سازی را افزایش داد؟

توصیه می شود در دوره مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس ، افراد مواد غذایی سالم و حاوی زینک بالا نیز مصرف کنند. البته بهتر است بدانید که داشتن یک روتین غذایی مناسب و مفید مخصوص هر فرد ، علاوه بر داشتن تاثیرات مفید بر دوره نقاهت بوتاکس ، نقش مفید و موثری در سلامت عمومی بدن افراد دارد.

رعایت نکردن مراقبت های بعد از بوتاکس در بروز چه عوارضی نقش دارد؟

بهتر است بدانید که رعایت مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس می تواند ، از بروز عوارض جانبی به صورت جدی و شدید خودداری کند. این تکنیک جوان سازی با توجه به آن که بسیار کم تهاجم و ایمن می باشد با التهاب ، تورم و کبودی همراه بوده که عوارض جانبی طبیعی و شایع است. اما رعایت مراقبت های لازم می تواند در بهبودی سریع این علائم و رسیدن به نتیجه ای رضایت بخش به زیبا جویان کمک کند.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات