آخرین مقالات

اشتراک گذاری

مراقبت های بعد از تزریق چربی

 تزریق چربی ، یکی از روش های جوانسازی پوست بوده که به علت عدم عارضه ، ماندگاری طولانی مدت و عدم حساسیت بدن نسبت به آن در میان مردم بسیار محبوب شده است ؛ تزریق چربی ، سرپایی بوده و تحت بی حسی موضعی در طی حداقل یک ساعت انجام می شود. مراقبت های بعد از تزریق چربی بسیار امری ضروری می باشد. دریافت نتایج مطلوب از روش های جوانسازی و جراحی های زیبایی متفاوت ، نیازمند آگاهی کامل در رابطه با نکات و مراقبت های قبل و بعد از آن می باشد ؛ به همین علت در مقاله تهیه شده توسط دکتر ارشیا عبداللهی فرد به برخی از مهم ترین نکات بعد از تزریق چربی اشاره شده است.

مراقبت های بعد از تزریق چربی

روز های ابتدایی دوره نقاهت بعد از تزریق چربی

دو الی سه روز اول: در چن روز ابتدایی و در مراقبت های بعد از تزریق چربی ، با توجه به توصیه های پزشک خوب و ماهر در تهران به خوبی استراحت کنید و از قرار گرفتن در معرض نور خورشید ، ماساژ دادن محل تزریق و یا انجام فعالیت های پر تنش خودداری کنید.

هفته اول: در این بازه زمانی در کنار توجه به استراحت و انجام ندادن فعالیت های سنگین ، محل تزریق شده را بالا تر از بدن خود نگه دارید و در صورت مواجه با درد از مسکن های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

هفته دوم: در این هفته تمامی عوارض جانبی کاهش می یابند اما همچنان لازم است تا زیبا جویان مراقبت های لازم را به درستی و با دقت رعایت کنند. همچنین بسیار مهم بوده تا افراد در محیط هایی با دمای بالا قرار نگیرند تا در تاثیر گذاری چربی اختلال ایجاد نشود.

بنابر این سعی کنید در دو الی سه هفته ابتدایی حساسیت لازم را جهت رعایت مراقبت های بعد از تزریق چربی که حتما از جانب پزشک خوب در تهران به شما توصیه خواهد شد توجه کافی را داشته باشید.

مراقبت های بعد از تزریق چربی چیست؟

 • بیماران باید از ماساژ ناحیه تحت درمان ، خودداری کنند.
 • کسانی که تزریق چربی انجام داده اند ، باید به مدت 1 هفته از رفتن به استخر و سونا خودداری کنند.
 • بهتر است در دوران نقاهت تزریق چربی ، در حین استراحت و خواب دو بالش در زیر سر قرار داده شود.
 • به افرادی که تزریق چربی انجام داده اند ، توصیه می شود بلافاصله پس از تزریق چربی سر خود را خم نکرده و دراز نیز نکشند ، بهتر است راه رفته یا بنشینند.

آیا لازم است زیبا جویان از محل برداشت چربی مراقبت نمایند ؟

چربی مورد نیاز از یک ناحیه از بدن زیبا جویان که در جلسات مشاوره ناحیه آن مشخص شده است ، برداشته می شود. پس از آن پزشک نواحی مورد نظر را پانسمان کرده و توسط یک باند کشی آن را می بندد. در این مواقع توصیه می شود به مدت دو هفته از دستکاری این محل در دوره مراقبت های بعد از تزریق چربی ، خودداری شود.

نکته: در این مواقع پزشک حتما از شما می خواهد تا از گن و باندهای کشی برای نگهداری این محل استفاده کنید.

تا چند روز بعد از تزریق چربی صورت ورم دارد ؟

مدت زمان خوابیدن ورم تزریق چربی ، طولانی نبوده و در طی چند روز تورم و کبودی ناشی از آن برطرف می شود ؛ پزشک به بیمارانی که به منظور جوانسازی پوست خود این روش را انجام داده اند ، توصیه می کند برای کاهش ورم صورت بعد از تزریق چربی ، هر ساعت به مدت 15 دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنند ؛ کمپرس یخ ، تاثیر به سزایی در کاهش تورم و کبودی ناشی از تزریق چربی دارد.

آیا امکان شست و شوی محل تزریق چربی وجود دارد؟

با توجه به توصیه ها بهترین پزشک در تهران ، لازم است تا زیبا جویان در مراقبت های بعد از تزریق چربی ، در هفت روز ابتدایی و بهبودی نسبی ناحیه تزریق شده را بدون وارد کردن هیچ گونه فشاری و بدون استفاده از هرگونه شوینده با آب ولرم  بشویند.

نکته: توجه داشته باشید که به هنگام شست و شو نباید به هیچ عنوان از آب بسیار گرم و یا بسیار سرد استفاده نکنید ، زیرا پروسه زیبایی شما را دچار اختلال می کند.

در صورت مواجه با عوارض زیر حتما به پزشک مراجعه نمایید !

در برخی موارد و در هنگام رعایت مراقبت های بعد از تزریق چربی ، اگر با عوارضی همچون ، التهاب و تورم شدید ، کبودی بسیار زیاد و درد شدید در محل تزریق  مواجه شدید در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنید. گاهی اوقات ممکن است بر اثر عدم مصرف داروی تجویز شده زیبا جو دچار عفونت و یا آبسه شود ، که در ابتدا بهتر است  ان ها را استفاده کنید و در صورت بروز این عوامل به پزشک شرایط خود را  اطلاع دهید.

آیا  زیبا جویان می توانند بعد از تزریق چربی از محصولات آرایشی استفاده کرد؟

استفاده از هرگونه محصولات آرایشی به هنگام رعایت مراقبت های بعد از تزریق چربی یکی از موارد مهم بوده که زیبا جویان باید به آن توجه کافی داشته باشند. این محصولات می توانند سبب بروز عفونت و آلوده شدن محل تزریق شوند ، به همین منظور توصیه می شود تا بهبودی کامل از مصرف آن ها خودداری کنید. البته استفاده از ضد آفتاب های مناسب با توجه به نظر بهترین پزشک در تهران مانعی نخواهد داشت.

دیگر مراقبت های بعد از تزریق چربی

 • وزن خود را ثابت نگه دارید و سعی کنید نوسان وزنی نداشته باشید.
 • سیگار نکشید زیرا باعث به تعویق انداختن پروسه نقاهت خواهد شد.
 • کم کردن نمک در غذا باعث می شود که دیگر دچار تورم بیشتر در ناحیه صورت نشوید.
 • بدن خود را هیدراته نگه دارید و نوشیدن آب را به مقدار زیاد در روز به خاطر داشته باشید.
 • به مدت چند روز از فعالیت های نیازمند به تحرک بالا و کارهایی از قبیل بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
 • در محل برش ناحیه ای که چربی را از آن خارج کرده اند درن قرار خواهند داد تا خون و مایعات اضافی از این طریق خارج شود.مراقب باشید که باید آنرا به موقع خالی کنید تا از لحاظ بهداشتی در این ناحیه به مشکلی برنخورید.
 • روزی که تزریق چربی انجام دادید نمی بایست مواد آرایشی را روی صورت خود قرار دهید.برای آرایش کردن باید یک روز صبر کنید.
 • قدم زدن را هرچه سریعتر بعد از تزریق چربی دوباره آغاز کنید قدم زدن می تواند باعث کاهش تورم و پیشگیری از به وجود آمدن لخته خون در شما شود.
 • در مراقبت های بعد از تزریق چربی ، از فعالیت هایی که باعث گرم شدن بیش از حد در بدنتان خواهند شد خودداری کنید. زیرا گرمای بیش از حد قادر به کند کردن روند بهبودی در تکنیک تزریق چربی می شود.
 • سونا،جکوزی ،حمام آفتاب جزیی از فعالیت هایی می باشد که باید انجام ان ها را چند روزی به تعویق بیاندازید.
  تا هنگامی که برای کاهش درد از داروهای مسکن استفاده می کنید می بایست رانندگی نکنید.

نکته: بعد از تزریق چربی در صورتی که تمامی موارد فوق را رعایت کنید معمولا هیچ مشکلی وجود نخواهد داشت.

بعد از تزریق چربی به صورت چه بخوریم ؟

پزشک خوب در تهران به افرادی که تزریق چربی انجام داده اند ، توصیه می کند در مراقبت های بعد از تزریق چربی مواد غذایی هم چون سبزیجات ، ماهی ، آووکادو ، بادام ، گردو ، روغن زیتون ، روغن نارگیل و از این قبیل موارد را در رژیم غذایی خود قرار دهند و هم چنین به وفور از مایعات استفاده کنند.

کرم برای بعد از تزریق چربی در صورت

استفاده به موقع و منظم از دارو ، کرم و پمادهای تجویزی پزشک از اهمیت به سزایی برخوردار است و کمک شایانی به تسریع در روند بهبودی بیماران می کند ، به همین علت بیماران باید در این باره بسیار دقت کرده و سهل انگاری نکنند.

آیا ورزش تاثیر منفی در پروسه تزریق چربی خواهد داشت؟

پزشک شما حتما توصیه می کند تا در دوره نقاهت ، یا یک هفته اول به منظور رعایت مراقبت های بعد از تزریق چربی از انجام ورزش های شدید و پر تنش خودداری کنید. انجام هر گونه فعالیت پر تنش به علت جا به جایی چربی و تاثیرات منفی دیگر در این بازه زمانی ممنوع می باشد.

عوارض ناشی از عدم رعایت مراقبت های توصیه شده چیست؟

در صورت نداشتن دقت و توجه کافی جهت رعایت مراقبت های بعد از تزریق چربی ، زیبا جویان با برخی عوارض جانبی رو به رو خواهد شد ، این عوارض می تواند به صورت شدید و یا معمولی بروز پیدا کنند و حتی می توانند به مرور شدت یابند. برای مثال عوارضی همچون التهاب ، تورم و کبودی شایع بوده که به مرور و با رعایت اقدامات مراقبتی بهبود می یابند ، اما در صورت عدم بهبودی می توانند تشدید شوند. همچنین بهتر است بدانید که عدم مصرف دارو های توصیه شده سبب عفونت و آبسه خواهند شد ، که مصرف به موقع آن ها از این موارد پیشگیری خواهد کرد.

در صورت مواجه شدن با عدم قرینگی بعد از تزریق چربی چه باید کرد؟

یکی از موارد شایع که افراد بسیار زیادی با آن رو به رو می شود عدم قرینگی در محل تزریق می باشد که کاملا طبیعی است. تنها لازم است تا افراد در مراقبت های بعد از تزریق چربی صبر کنند تا عوارض هایی همچون تورم ، التهاب کاهش یابد تا به نتیجه نهایی دست یابند.

نکته : البته در مواقعی که دوره نقاهت شما به پایان رسید و همچنین عدم قرینگی وجود داشت به پزشک خوب در تهران ، مراجعه کنید تا مشکلات شما را بر طرف کند.

چرا باید بعد از تزریق چربی وزن را ثابت نگه داشت؟

از جمله نکات ضروری و حائز اهمیت در مراقبت های بعد از تزریق چربی ثابت نگه داشتن وزن زیبا جو می باشد.  اگر تصمیم دارید تا رژیم غذایی جدیدی را آغاز کنید ، بهتر است صبر کنید و دست نگه دارید ، زیرا کاهش وزن و تغییر رژیم غذایی در نتیجه نهایی تزریق شما تاثیرات نا مطلوبی می گذارد.

رعایت اقدامات مراقبتی چه تاثیری در روند تزریق چربی دارد؟

به طور کلی رعایت نکات مراقبتی بعد از هر اقدام جوانسازی پوست تاثیرات بسیار مفید و موثری در روند بهبودی و نتیجه پایانی نیز دارد. رعایت درست و به موقع مراقبت های بعد از تزریق چربی ، می تواند از بروز عوارض احتمالی پیشگیری کند و فرد به یک نتیجه ای مطلوب و رضایت بخش دست یابد.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات