آخرین مقالات

اشتراک گذاری

مراقبت های بعد از تزریق ژل

دستیابی به نتایج مطلوب پس از انجام اعمال زیبایی همچون تزریق ژل ، نیازمند رعایت نکات و مراقبت های بعد از تزریق ژل می باشد و سلامت و زیبایی افراد در گرو رعایت این موارد است ؛ بدین منظور در مطلب زیر تهیه شده توسط دکتر ارشیا عبداللهی فرد ، مهم ترین نکات پس از تزریق ژل بیان شده است ، با مطالعه و رعایت آن ها به راحتی دوران نقاهت تزریق ژل را پشت سر گذاشته و نتایج مطلوبی را از آن دریافت کنید.

 

مراقبت های بعد از تزریق ژل

 

بعد از تزریق ژل چه نکاتی را باید رعایت کرد ؟

  • به بانوانی که تزریق ژل انجام داده اند ، توصیه می شود حداقل به مدت ۲۴ ساعت از لوازم آرایشی در آن ناحیه استفاده نکنند.
  • افراد پس از تزریق ژل ، باید تا مدتی از قرار گیری در معرض گرما ( در برابر نور مستقیم خورشید ) خودداری کنند.
  • بهتر است حداقل به مدت ۳ روز ، افراد از ماساژ و دست کاری ناحیه ای که در آن تزریق صورت گرفته ، خودداری کنند.
  • در اغلب مواقع به افراد توصیه می شود به مدت ۲ هفته پس از تزریق ژل ، از رفتن به سونا و حمام های داغ اجتناب کنند.
  • استعمال دخانیات و نوشیدن الکل تا مدتی پس از تزریق ژل ، ممنوع می باشد.

شستن صورت بعد از تزریق ژل

هر یک پزشکان در این باره دستورالعمل های خاصی را دارند ، به همین علت بهتر است افراد نظر پزشک معالج خود را در این باره جویا شوند ؛ اما در حالت کلی بسیاری از پزشکان توصیه می کنند ، کسانی که تزریق ژل انجام داده اند ، به مدت چند ساعت پس از آن از شستشوی ناحیه تحت درمان خودداری کنند.

طرز خوابیدن بعد از تزریق ژل

بهتر است کسانی که تزریق ژل انجام داده اند ، تا مدتی ( در دوران نقاهت تزریق ژل ) به منظور جلوگیری از وارد شدن فشار به ناحیه تحت درمان ، از خوابیدن بر روی آن ناحیه خودداری کنند.

 

تغذیه بعد از تزریق فیلر

نوشیدن مقادیر کافی از آب و هیدراته نگه داشتن بدن ، علاوه بر کمک به رفع چین و چروک های پوستی بر طول عمر ژل های تزریق شده نیز می افزاید. در پروسه مراقبت های بعد از تزریق ژل توصیه می شود تا در ساعت های ابتدایی و تا زمانی که اثر بی حسی به طور کامل از بین نرفته است از مواد غذایی سفت استفاده نشود ، تا از هر گونه اختلال در این مواقع در امان باشید. البته توجه داشته باشید که مصرف برخی مواد غذایی ممنوع بوده و توصیه می شود از مصرف آن ها خوددار کنید.

الکل: الکل سبب افزایش گردش خون می شود ، که می تواند کبودی و تورم های طولانی مدت را به همراه داشته باشد. بنابراین بهتر است با گذشته بازه زمانی سه الی چهار روز بعد از تزریق ژل از نوشیدنی های حاوی الکل استفاده شود.

کافئین: مصرف هر نوع ماده حاوی کافئین سبب کاهش تاثیر گذاری ژل ها خواهد شد ، که مصرف آن ها هر گز توصیه نمی شود.

مواد غذایی شور و شیرین: اگر شما نیز تزریق ژل در لب های خود را انجام داده اید باید بدانید که مصرف مواد غذایی شور و شیرین سبب بروز حساسیت و حتی عفونت خواهد شد ، زیرا با تماس لب ها با زبان این عارضه رخ خواهد داد.

نوشیدنی های گرم و سرد: با توجه به ان که لب های بعد از تزریق ژل بسیار حساس می شوند ، مصرف نوشیدنی های بسیار سرد یا بسیار گرم می تواند سبب ایجاد تاول و حتی سوختگی در افراد شود.

سیگار: درست است ، سیگار جزئی از نوشیدنی ها و مواد غذایی نمی باشد ، اما تاثیرات بسیار منفی و مستقیمی بر سلامت افراد دارد. در نتیجه توصیه می شود در مراقبت های بعد از تزریق ژل به مدت ۴۸ ساعت از مصرف ان ها خودداری ، زیرا سبب کاهش جریان خون و اکسیژن رسانی به پوست خواهد شد که در عدم بهبود محل تزریق ژل نقش خواهد داشت.

عدم رعایت مراقبت‌های پس از تزریق ژل ممکن است باعث بروز چه عوارضی شود؟

احساس سوزش در محل تزریق

عدم رعایت و پیروی از اقدامات توصیه شده پس از تزریق ژل، ممکن است منجر به احساس سوزش در نواحی تزریق شده شود و زمان زیادی را برای بهبودی کامل مصرف کند.

کبودی محل تزریق

مصرف داروهای مؤثر در انعقاد خون و عدم کاهش مصرف دخانیات، می‌تواند کبودی در محل تزریق را افزایش دهد. همچنین، مصرف نوشیدنی‌های حاوی الکل نیز می‌تواند در ایجاد کبودی نقش موثری داشته باشد.

قرمز شدن محل تزریق

قرمز شدن پوست پس از تزریق ژل طبیعی است، اما در صورت عدم رعایت اقدامات مناسب برای بهبودی این عارضه، ممکن است تشدید شود و زمان طولانی‌تری برای بهبود کامل نیاز داشته باشد.

التهاب و تورم

یکی از عوارض جانبی ممکن است التهاب و تورم باشد که بی شک تمامی افراد با آن مواجه می شوند. در صورتی که اقدامات لازم برای کاهش تورم به درستی انجام نشود، التهاب ممکن است به مدت زمان طولانی باقی بماند و بهبود پیدا نکند.

عدم تقارن

اجرای اقدامات نادرست پس از تزریق ژل ممکن است باعث جابه‌جایی ژل و ایجاد فرم نامناسب آن شود. به همین دلیل لازم است تا به دقت اقدامات پس از تزریق را انجام دهید تا این عارضه جلوگیری شود.

پس از تزریق ژل اقدامات توصیه شده از جانب پزشک بسیار مهم و کاربردی می باشد ، بنابراین هر آنچه را که پزشک به شما عزیزان توصیه می کند را به خوبی و با دقت بالایی رعایت کنید.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات