آخرین مقالات

اشتراک گذاری

مراقبت های بعد از سابسیژن

درباره مراقبت های بعد از سابسیژن

مراقبت های بعد از سابسیژن  : پس از انجام سابسیژن که روشی ایمن و بسیار موثر برای جوانسازی پوست و رفع جای جوش است مقداری التهاب و تورم در ناحیه تحت درمان بروز می کند که طبیعی و موقتی بوده و بعد از مدتی برطرف خواهد شد. تورم در واقع نشان دهنده آغاز فرآیند ترمیم در پوست بوده و به دلیل بیشتر شدن نفوذپذیری عروق، تجمع مایع در فضای میان بافتی و همچنین ورود پلاکت ها و گلبول های سفید به این فضا می باشد.

زمان لازم برای برطرف شدن التهاب و تورم با رعایت نکاتی که در ذیل به آن ها اشاره شده است کوتاه تر شده، درمان با عارضه خاصی برای فرد همراه نشده و درمان موثرتر خواهد بود.

 

مراقبت های بعد از سابسیژن

 

نکات و مراقبت های بعد از سابسـیژن

در ذیل به تعدادی از مهم ترین و موثرترین نکات مراقبتی بعد از سابسیژن اشاره نموده ایم:

  • توصیه دکتر ارشیا عبداللهی فرد به افراد این است که طی ۴۸ ساعت ابتدایی پس از درمان استراحت نمایند. این کار موجب کاهش جریان خون و در نهایت کم شدن تورم می گردد.
  • هنگام استراحت، خواب و دراز کشیدن در زیر سر خود ۲ بالشت بگذارید.
  • طی ۲ روز اول بر روی نواحی دارای تورم کمپرس سرد قرار دهید این کار به کاهش تورم کمک کرده و تاثیر زیادی در کاهش ناراحتی و درد بعد از درمان دارد. البته افراد باید به این نکته توجه کنند که نباید پوست و یخ را برای مدت زمان طولانی در تماس مستقیم با هم قرار دهند. با این کار خونرسانی به پوست بسیار کاهش یافته و ممکن است به آن آسیب وارد شود. از همین رو بهتر است فرد اقدام به گذاشتن حوله ای تمیز میان پوست و کمپرس سرد کرده، آن را میان نقاط مختلف جابجا کرده و بیش از ۳۰ ثانیه در یک ناحیه قرار ندهد.
  • از بلند کردن وسایل سنگین، خم شدن و همچنین انجام ورزش های طاقت فرسا به مدت ۲ روز خودداری نمایید. زیرا انجام این کار منجر به افزایش فشار خون و تورم بیشتر در مناطق تحت درمان می شود.
  • فرد باید برای مدت ۴ هفته پس از سابسیژن از قرارگیری در معرض نور مستقیم خورشید بپرهیزد با این کار از خطر ایجاد هایپرپیگمانتاسیون جلوگیری خواهد نمود. در صورت لزوم و به خصوص در فصل تابستان از کرم های ضدآفتاب بدون رنگ و با SPF50 و همچنین از کرم اکسید دو زنک استفاده نمایید.
  • در چند روز ابتدایی پس از درمان از مصرف داروهای رقیق کننده خون همچون پروفن و آسپرین خودداری کنید.​

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات