آخرین مقالات

اشتراک گذاری

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

با وجود اینکه لیزر موهای زائد روشی ایمن بوده و در صورت انجام توسط پزشکی مجرب و بهره گیری از دستگاهی به روز، مطمئن و پیشرفته عوارض خاصی را برای افراد به همراه نخواهد داشت ولی افراد می بایست مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد را  رعایت نموده و انجام دهند. رعایت نکاتی که در ادامه مقاله دکتر ارشیا عبداللهی فرد به آن ها اشاره شده نه تنها در مطلوب بودن هر چه بیشتر نتیجه به دست آمده از این روش موثر هستند بلکه احتمال بروز عارضه بعد از لیزر موهای زائد را تا حد بسیار زیادی کاهش داده و سبب ایجاد تسریع در دوران نقاهت و بهبودی فرد می شوند.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

آیا کندن موهای باقی مانده بعد از لیزر مانعی دارد؟

در زمان مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد هستید ، بهتر است بدانید که تعدادی از مو ها باقی خواهند ماند ، بهتر است آن ها را با استفاده از برخی ابزار ها همچون مو چین نکنید. زیرا سبب کنده شدن مو از ساقه شده که سبب آسیب دیدن پوست می شود.

در صورت عدم رعایت نکات مراقبتی بعد از لیزر چه عوارضی به وجود خواهد آمد ؟

قرمزی پوست: یکی از شایع ترین موارد بعد از لیزر موهای زائد ایجاد حساسیت های پوستی می باشد ، البته این عارضه کاملا طبیعی بوده و اگر مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد به درستی انجام نشود این قرمزی و حساسیت پوست در افراد افزایش می یابد.

تغییر رنگ پوست: یک عارضه ناخوش آیند طیر عدم رعایت اقدامات بعد از لیزر تغییر رنگ پوست و رنگدانه های پوستی می باشد.

سوختگی: اگر مراقبت ها از جانب اوپراتور به شما به طور کامل و دقیق آموزش داده نشود ، ممکن است سوختگی وسیع و یا جزئی را در پوستتان مشاهده کنید.

پوسته پوسته: هر چقدر از ضرورت مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد به شما بگوییم باز هم کم است ، زیرا توجه ناکافی با خشک شدن پوست و همچنین پوسته پوسته شدن همراه می باشد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد چیست؟

از جمله مهم ترین نکاتی که افراد باید بعد از لیزر کردن موهای زائد بدن شان رعایت نمایند عبارتنداز:

 • لیزر در ناحیه ی اطراف چشم ممنوع است.
 • موهای رشد کرده در طی جلسات لیزر موهای زائد را فقط با استفاده از ژیلت شیو کنید.
 • به مدت ۲۴ ساعت از هیچ گونه مواد شوینده ای بر روی ناحیه لیزر شده استفاده نکنید.
 • به هیچ عنوان پوست خود را در طی جلسات لیزر موهای زائد با روش های مختلفی همچون سولار و گرفتن حمام آفتاب، برنزه نکنید.
 • توصیه دکتر ارشیا عبداللهی فرد به افراد این است که به مدت ۲۴ ساعت از حمام کردن خودداری نمایند با این حال و در صورتی که فرد اصرار به حمام کردن داشته باشد بهتر است این کار را بدون بهره گیری از مواد شوینده و با آب ولرم انجام دهد. از استحمام با آب خیلی گرم جداً خودداری نمایید.
 • لازم است افراد به مدت ۱۰ روز از قرار دادن ناحیه لیزر شده در معرض نور مستقیم خورشید به طور طولانی مدت خودداری نموده و هر ۴ ساعت یکبار بر روی موضع مورد نظر کرم ضد آفتاب بزنند.
 • به مدت ۳ روز بعد از لیزر موهای زائد و هر ۸ ساعت بر روی نواحی لیزر شده از کرم زینک و بتامتازون استفاده نمایید. در صورتی که لیزر بر روی صورت انجام شده باشد بهتر است به جای کرم بتامتازون از کرم مومتازون استفاده کنید.
 • امکان مشاهده دانه های سیاه رنگ مو بعد از لیزر بر روی پوست وجود دارد. در اینصورت نگران نشوید زیرا این امر کاملاً عادی بوده و آن دانه های سیاه ریشه موهای سوخته هستند.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

نکاتی در رابطه با لیزر موهای زائد

 • حداقل فاصله لازم بین جلسات لیزر ۳۰ روز می باشد لذا از اصرار برای کم کردن فاصله میان جلسات بپرهیزید.
 • خانم هایی با سنین کمتر از ۵۰ سال که دارای موی زائد در نواحی دور سینه، صورت، کشاله ران و شکم خود هستند لازم است قبل از لیزر، سونوگرافی تخمدان و آزمایش هورمونی انجام دهند.

زمان مناسب دوش گرفتن بعد از لیزر

توصیه می شود ۲۴ ساعت از لیزر گذشته باشد و بعد افراد دوش بگیرند ،  اما در صورتی که ناچار به دوش گرفتن هستید ، با گذشت حدود ۷ الی ۸ ساعت می توانید بدون وارد کردن فشار و استفاده از اسفنج به آرامی و با احتیاط پوست خود را بشویید. بنابراین توجه داشته باشید که در مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ، پوست دارای حساسیت بالایی نسبت به گرما بوده ، از مصرف آب داغ خودداری کنید و از آب سرد و ملایم استفاده کنید.

آیا می توان محل تحت درمان لیزر را ماساژ داد؟

با توجه به توصیه پزشک خوب و با تجربه در تهران دکتر ارشیا عبداللهی فرد ، جهت جلوگیری از عفونت پوست و کمک به ترمیم آسیب دیدگی پوست ، تا چند روز از اعمال فشار ، خارش و یا ماساژ محل مورد نظر در مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد خودداری شود.

نکات مراقبتی پس از لیزر موهای زائد

 • سعی کنید از دست زدن به پوست در ناحیه ی درمان خودداری کنید.
 • از در معرض آفتاب قرار دادن ناحیه ی درمان شده بپرهیزید.
 • اگر از هرگونه داروی خاصی استفاده می کنید حتما پزشک خود را مطلع کنید.
 • پس از اولین جلسه لیزر موهای زائد احساس گرما در آن ناحیه عادی است،حسی مانند آفتاب سوختگی خفیف،عموما عوارض خفیف و طبیعی مانند قرمز شدن پوست به وجود می آید که این عوارض به طور معمول در ۲۴ الی ۴۸ ساعت پس از انجام لیزر از بین خواهند رفت.
 • برای کاهش تورم و درمان قرمزی پوست پس از انجام لیزر می توان از کمپرس یخ و پک های سرد استفاده کرد،زیرا همانطور که اشاره کردیم،ممکن است فرد پس از انجام لیزر دچار علائمی شبیه آفتاب سوختگی خفیف باشد و استفاده از کمپرس یخ تا حدود زیادی می تواند در کاهش این ناراحتی ها موثر باشد.
 • فقط به این نکته توجه داشته باشید که پک های یخ را قبل از استفاده درون حوله قرار دهید وآن ها را به صورت مستقیم در ناحیه ی درمان شده قرار ندهید و بین دوره های یخ گذاشتن حداقل یک ساعت فاصله بدهید.
 • راه دیگری که برای کاهش این ناراحتی های پس از انجام لیزر توصیه می شود استفاده از ژل آلوئه ورادر مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد است،شما به راحتی می توانید ژل آلوئه ورا را از داروخانه ها تهیه کنید و برای تاثیر گذاری بیشتر می توانید ژل آلوئه ورا را در یخچال قرار دهید.ژل آلوئه ورا را میتوانید مستقیما به ناحیه ی درمان شده بزنید و پس از جذب شدن مقدار اضافی آن را با یک حوله ی تیز پاک کنید،این کار را می توانید چند بار در روز تکرار کنید تا تورم و قرمزی پوستتان از بین برود.
 • یک هفته پس از انجام لیزر شما می توانید پوست خود را اسکراب کنید،این کار باعث می شود که پوست شما صاف تر و نرم تر گردد و علاوه بر آن به ریزش سریع تر موهای زائد شما کمک خواهد کرد،اگر پوست شما داری سوزش و خارش است از اسکراب کردن پوست خودداری کنید. اسکراب پوست به معنی سابیدن و برداشتن لایه های سطحی پوست است.این عمل را شما می توانید یک تا دو مرتبه در هفته تکرار کنید.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد

چه کسانی بهتر است قبل از لیزر با پزشک مشورت کنند؟

 • کسانی که در قلبشان باتری است اجازه ی انجام دادن لیزر را ندارند.
 • اگر دارای پوست حساسی هستید حتما پزشک خود را قبل از انجام لیزر در جریان بگذارید.
 • هر نوعی از عفونت و جوش های چرکی باید قبل از لیزر توسط پزشک بررسی و درمان شوند.

آیا استفاده از کرم های مو بر بعد از لیزر مانعی ندارد؟

استفاده از انواع کرم های مو بر با توجه به مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد و با اطلاع بهترین پزشک در تهران دکتر عبداللهی فرد مانعی نداشته و می توان از آن ها استفاده کرد.

چه زمانی بعد از لیزر موهای زائد افراد می توانند به استخر بروند؟

همانطور که اشاره کردیم ، پوست دچار حساسیت بالایی بعد از لیزر خواهد شد ، بنابراین به علت وجود کلر در آب که یک ماده حساسیت زا برای پوست است و با توجه به آن یک مکان عمومی با وجود برخی آلودگی ها می باشد ، توصیه می شود که در مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد تا ۲ الی ۳ روز از رفتن به استخر بپرهیزید.

دیگر تکنیک های مراقبتی بعد از لیزر مو

 • همانگونه که اشاره شد توصیه می شود که ناحیه درمان شده را در معرض نور مستقیم خورشید قرار ندهید زیرا نور خورشید سبب قرمزی و تورم پوست می شود.سعی کنید در هنگام بیرون رفتن از خانه حتما ناحیه ی درمان شده را با لباس بپوشانید و چنانچه درمان در صورت شما انجام شده است حتما هنگام بیرون رفتن از خانه از کلاه و کرم ضد آفتاب استفاده کنید و کرم ضد آفتاب خود را هر ۲ الی ۳ ساعت یکبار تمدید کنید.
 • از ورزش و فعالیت های سنگین تا ۴۸ ساعت پس از انجام لیزر خودداری نمایید زیرا بالا رفتن دمای بدن سبب التهاب ناحیه درمان شده می شود،گرچه انجام فعالیت های بدنی سبک مانند پیاده روی مانعی ندارد.
 • برای شستن ناحیه درمان شده با لیزر از شوینده های مناسب استفاده کنید، شوینده هایی که به شما توصیه می کنیم شوینده های مخصوص پوست های حساس می باشند.
 • می توانید مطابق معمول استحمام کنید اما سعی کنید در مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ، دمای آب بالا نباشد تا سبب التهاب پوست نشوید.دمای مناسب برای استحمام آب ولرم متمایل به خنک می باشد.
 • توصیه می کنیم که پس از انجام لیزر موهای زائد از مرطوب کننده های مخصوص پوست های حساس استفاده کنید.اگر لیزر را در ناحیه ی صورت خود انجام داده اید به شما توصیه می کنیم که اکیدا از آرایش کردن پوست خود خودداری کنید زیرا مواد آرایشی سبب التهاب پوستی می شود.
 • یکی از توصیه های مهمی که می توان بعد از انجام لیزر به فرد کرد نوشیدن آب فراوان است زیرا نوشیدن آب سبب هیدراته شدن بدن می شود و این امر سبب افزایش طراوت پوست شده و از خشک شدن پوست پس از لیزر می کاهد.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات