آخرین مقالات

اشتراک گذاری

مراقبت های بعد از پلاسما جت

 پلاسماجت ، جزء جدیدترین تکنولوژی ها در دنیای پوست بوده و انجام آن به جوانسازی پوست ، منجر می شود. دریافت نتایج مطلوب از این روش از جوانسازی پوست نیز همانند سایر روش ها ، علاوه بر مراجعه به پزشک ماهر و با تجربه نیازمند رعایت نکات و دستورالعمل های قبل و بعد از آن می باشد. لازم به تذکر است رعایت مراقبت های بعد از پلاسما جت بسیار مهم تر از انجام پلاسما جت است ؛ چرا که عدم رعایت توصیه های پزشک می تواند منجر به بروز عوارضی همانند عفونت و از این قبیل موارد شود. بنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مراقبت های بعد از پلاسماجت ، با مقاله دکتر ارشیا عبداللهی فرد ، بهترین پزشک زیبایی در تهران ، همراه باشید و در صورت تمایل به افزایش آگاهی در ارتباط با پلاسماجت ، می توانید به مقاله مربوطه مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از پلاسما جت

مراقبت های بعد از پلاسماجت

 • یکی از نکات بسیار مهم در این باره می باشد ، که ناحیه تحت درمان باید تمیز نگه داشته شود ، این امر از بروز عفونت جلوگیری می کند.
 • فرد پس از درمان ، باید تا مدتی از قرار گیری در برابر نور مستقیم خورشید اجتناب کند.
 • به هیچ عنوان به پوست های تشکیل شده بر روی زخم دست نزنید و اجازه دهید خودشان بیفتند.
 • بانوان باید تا مدتی از به کار بردن لوازم آرایشی در ناحیه تحت درمان ، اجتناب کنند.
 • در صورتی که متخصص پوست ، برای شما دارو تجویز کرده است ، در مصرف آن ها دقت کرده و سهل انگاری نکنید.
 • افراد باید توجه کنند که آن ها تا مدتی اجازه برنزه کردن ندارند.
 • در صورت خروج از خانه ، حتما از کرم ضد آفتاب استفاده نمایید.
 • به افرادی که پلاسما جت انجام داده اند ، توصیه می شود از شستن ناحیه تحت درمان با آب داغ خودداری کرده و همچنین تا مدتی از رفتن به استخر و سونا اجتناب نمایند.

مراقبت های بعد از انجام پلاسماجت قدم به قدم به توصیه بهترین پزشک تهران

بلافاصله پس از انجام پروسه

 • فرد ممکن است دچار احساسی همانند آفتاب سوختگی به ویژه در ناحیه درمان شده شود ، با تجویز و صلاح دید پزشک می توانید از قرص های مسکن اعم از پاراستامول و استامینوفن مصرف نمایید.
 • از ایبوپروفن و هرگونه داروی گیاهی اجتناب کنید زیرا سبب افزایش بروز تورم در فرد می شود.
 • از خراشیدن پوست و یا محکم خشک نمودن پوست با تماس حوله خودداری نمایید، این پوسته پوسته شدگی پوست می بایست به طور طبیعی از پوست جدا شوند.
 • اگر در ناحیه درمان شده دچار خارش شدید تا حد امکان پوست خود را دستکاری ننمایید و در صورت لازم به آرامی با نوک انگشت تمیز و بدون دخالت ناخن به آن ناحیه ضربه بزنید.
 • پس از گذشت شش ساعت، میکروژل را دو الی سه بار در روز با استفاده از یک پنبه تمیز در بازه زمانی هفت الی چهارده روز پس از پروسه پلاسماجت بر روی پوست خود بمالید. لازم به ذکر است پوست در نتیجه استفاده از فرمول آبرسان، می تواند کمی چسبناک گردد. این عامل مانع از خشک شدگی پوست پیش از بهبودی کامل می گردد.
 • مصرف ویتامین C را برای بهبود و کاهش تورم ادامه دهید

یک الی پنج روز پس از پروسه درمان

در فردای روز انجام پروسه درمانی، ممکن است دچار مقداری تورم در اطراف چشم ها و نواحی دیگر شوید. استفاده از یک کمپرس سرد می تواند یک راهکار کاربردی برای کاهش این عارضه واقع گردد. اگرچه تورم امری طبیعی و بخشی از پروسه بهبودی می باشد.

نقاط کربن را در بازه دو روزه خشک نگه دارید و از استفاده هر گونه پماد، کرم و لوسیون بدون تجویز پزشک خودداری نمایید. حداقل دو روز و یا به بیانی دیگر تا زمانی که نقاط کربن از بین نرفته اند از آرایش یا کانسیلر استفاده نکنید. از تماس مستقیم این نقاط کربن ایجاد شده با نور خورشید اجتناب نمایید.

مراقبت های بعد از پلاسماجت و درمان عوارض ناشی از آن

با وجود کم تهاجمی بودن این روند درمانی و زیبایی ، پس از انجام آن ممکن است برخی تاثیرات و عوارض جانبی به وجود بیایند. البته بد نیست از این قضیه آگاه باشید که سرعت و زمان کوتاه این روش جوانساز ، به کاهش عوارض کمک می کند. در صورتیکه اصول مراقبتی را به درستی رعایت نکنید ، حتماً به مشکل بر می خورید.

یکی از عوارض جانبی بعد از پلاسما جت ، احساس سوزش خفیف در ناحیه تحت درمان است که کاملاً طبیعی است. این احساس تنها در چند ساعت اولیه باقیست و پس از آن رفع می شود. در صورتیکه مدت آن افزایش یافت ، حتماً با پزشک خوب در تهران مشورت نمایید.

همچنین ممکن است با کمی ورم پوست مواجه شوید که برای کاهش آن می توانید از کمپرس یخ استفاده کنید. نکته مهم در استفاده از کمپرس سرد ، مدت و نحوه استفاده از آن است ، یخ را مستقیم روی ناحیه تحت درمان قرار ندهید چون به بافت های زیرین آسیب می رساند.

از مصرف داروهای ضدالتهابی ، مثل ایبوبروفن و آسپرین خودداری کنید. داروهای مذکور موجب اختلال در گردش خون شده و و احتمال خونریزی را در شما افزایش می دهد. همچنین مصرف نوشیدنی های الکلی از جمله مواردی هستند که چنین در جریان خون تاثیر می گذارند و تشدید کننده خونریزی هستند.

آیا از روش های جوانساز دیگر بصورت همزمان می توان استفاده کرد؟

از جمله نکات مربوط به مراقبت های بعد از پلاسما جت این است که پس از استفاده از این روش ، مدتی به پوست خود استراحت دهید تا تاثیرات آن را ببینید. اگر می خواهید از روش های دیگری ، مثل تزریق ژل ، تزریق بوتاکس و غیره استفاده کنید به شما توصیه می کنیم تا یک ماه اقدام به هیچ روش درمانی دیگری نکنید. برای استفاده از روش های لایه برداری هم بایستی حداقل سه ماه صبر کنید. در صورتیکه به این موارد توجه نکنید ، ممکن است آسیب های جدی به خود وارد نمایید.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات