آخرین مقالات

اشتراک گذاری

مراقبت های بعد از پی آر پی

مراقبت های بعد از پی آر پی : دریافت نتایج مطلوب از روش درمانی پی آر پی که تحت عنوان پلاکت درمانی نیز شناخته می شود ، همانند سایر روش های درمانی ، نیازمند رعایت دستورالعمل ها و مراقبت های بعد از آن می باشد ؛ به همین منظور درادامه مقاله دکتر ار شیا عبداللهی فرد به مهم ترین نکات آن اشاره شده است.

مراقبت های ضروری پس از پی آر پی

 • افراد به منظور کاهش درد ، پس از اجازه از پزشک معالج خود می توانند مسکن مصرف کنند.
 • طبق توصیه بهترین پزشک در تهران و  در مراقبت های بعد از پی آر پی ، ناحیه ای که در آن تزریق پی آر پی صورت گرفته است ، به مدت 24 ساعت نباید با آب در تماس باشد.
 • بانوانی که تحت درمان با پی آر پی در ناحیه صورت خود قرار گرفته اند ، باید در دوران نقاهت آن از انجام آرایش خودداری کنند.
 • افراد تا دو هفته پس از انجام پی آر پی ، باید از مصرف داروهای ضد پلاکت همانند آسپرین اجتناب کرده و علاوه بر آن طبق توصیه پزشک ، باید تا چهار هفته نیز از مصرف کورتون خودداری کنند.
 • استفاده از کمپرس یخ ، تاثیر به سزایی در تسریع در روند بهبودی دارد ، بنابراین این مورد را فراموش نکنید.
 • افراد تا چند روز پس از انجام پی آر پی و با توجه به مراقبت های بعد از پی آر پی ، باید از رفتن به استخر و سونا اجتناب کنند.
 • کسانی که در صورت تزریق پی آر پی انجام داده اند ، باید تا مدتی از قرارگیری در برابر نور مستقیم خورشید خودداری کرده و هم چنین از کرم ضد آفتاب استفاده نمایند.
 • به افرادی که پی آر پی زانو انجام داده اند ، توصیه می شود جهت شرکت در جلسات طب فیزیکی و توان بخشی سهل انگاری نکنند ؛ چرا که این جلسات از اهمیت به سزایی برخوردار بوده و سبب جواب دهی بهتر می شوند.

 

مراقبت های بعد از پی آر پی

نکات مراقبتی بعد از این تکنیک کاربردی

لایه برداری پوست ممنوع

استفاده از هرگونه محصولات لایه بردار در محل تزریق پی آر پی به هنگام رعایت مراقبت های بعد از پی آر پی ، ممنوع می باشد. با وجود مواد شیمیایی مضر موجود در این محصولات ، می توانند سبب بروز عوارضی در ناحیه مورد نظر نیز شود.

هرگز محل تزریق شده را ماساژ ندهید

توجه داشته باشید که در روز های ابتدایی بعد از تزریق پی آر پی و با رعایت مراقبت های بعد از پی آر پی ، ماساژ و یا فشار وارد کردن به محل آن می تواند تاثیرات این پروسه را به طور کامل از بین ببرد.

از انجام فعالیت های سنگین ورزشی خودداری کنید

برای تاثیر گذاری بیشتر و از بین نرفتن تاثیرات پی آر پی ، توصیه می شود تا چند روز از انجام فعالیت های سنگین بخصوص ورزش های شدتی در هنگام رعایت مراقبت های بعد از پی آر پی بپرهیزید.

تا بهبودی کامل دارو های ضد التهاب را کنار بگذارید

در مراقبت های بعد از پی آر پی استفاده و عدم استفاده برخی دارو ها دارای اهمیت بسیار بالایی می باشد ، بنابراین قبل از مصرف هر دارویی آن را به پزشک خود اطلاع دهید. دارو های ضد التهابی از جمله این موارد می باشد که لازم است با بهبودی کامل از مصرف آن ها خودداری کنید.

مراقبت های بعد از پی آر پی

از قرار گرفتن در برابر اشعه خورشید بپرهیزید

توجه داشته باشید که تزریق پی آر پی حساسیت پوست را در روز های ابتدایی افزایش خواهد داد ، بنابراین به هنگام رعایت مراقبت های بعد از پی آر پی ، از قرار گرفتن در برابر اشعه مضر خورشید خودداری کنید.

پماد های تسکین دهنده

پزشک خوب در تهران ، بعد از تزریق پی ار پی ، پماد و دارو هایی را جهت تسکین درد و افزایش تاثیر گذاری این پروسه تجویز خواهد کرد. بنابراین بهتر است تا بیماران در دوره نقاهت و رعایت مراقبت های بعد از پی آر پی ، این دارو ها و پماد های تجویز شده را در مراقبت های بعد از تزریق در زمان های مشخص شده و مرتبا نیز استفاده کنند.

لوازم و ابزار های شخصی

توصیه می شود بعد از بکارگیری از این تکنیک درمانی جهت جلوگیری از حساسیت و عفونت از لوازم شخصی خود استفاده کنید و در زمان مراقبت های بعد از پی آر پی ، آن ها را مرتبا شسته و ضد عفونی کنید.

مزایای رعایت مراقبت های بعد از این پروسه درمانی چیست؟

بهتر است بدانید که در مواردی که افراد مراقبت های بعد از پی آر پی را  با حساسیت بالایی انجام دهند ، در واقع با عوارض جانبی و دوره نقاهت کوتاه و رضایت بخش همراه خواهند بود. علاوه بر آن ماندگاری این پروسه زیبایی و درمانی به طور معمول حدود 8 الی 9 ماه می باشد ، در صورتی که با رعایت مراقبت های لازم افزایش یافته و بیش از 12 الی 14 ماه خواهد بود.

نحوه شست و شوی محل تزریق پی آر پی چگونه است؟

یکی از موارد حائز اهمیت در مراقبت های بعد از پی آر پی شست و شوی محل تزریق نیز می باشد. بنابراین توصیه می شود حدودا 7 الی 8 ساعت بعد از بکارگیری این پروسه ، از شستن محل تزریق خودداری کنید. و پس از گذشت این بازه زمانی با استفاده از یک شوینده ملایم و بدون وارد کردن هیچ گونه فشاری آن را بشویید.

نکات مهم پیش از اقدام به پی آر پی

توجه داشته باشید ، اگر با علائم و نشانه هایی مواجه شدید که در ادامه آورده شده  ، انجام پی آر پی به شما توصیه نمی شود.

 • درصورتیکه بخاطر برخی بیماری ها مثل HIV یا HPV دچار نقص یا ضعف سیستم ایمنی هستید
 • اگر بیماری یا اختلالات پوستی یا سرطان های پوستی ازجمله سرطان سیستماتیک ، بی سی سی ، ملانولا و اس سی سی دارید و مخصوصاً برای درمان آن ها از شیمی درمانی استفاده می کنید
 • در صورتیکه به بیماری های درماتولوژیک ، مسری یا مشکلات خونی و پلاکتی مبتلا هستید و از درمان استروئیدی استفاده می کنید
 • اگر باردار یا حامله هستید
 • اگر داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنید

آگاهی های مهم درمورد اقدامات بعد از پی آر پی

اگر می خواهید نتیجه این روند درمانی را ببینید بد نیست بدانید ، معمولاً 6 ماه پس از درمان پی آر پی ، شاهد نتایج درمان خواهید بود. حتماً پس از انجام پی آر پی ، یک برنامه مناسب برای مراقبت های روزانه از پوست انتخاب و آن را بطور مرتب دنبال کنید. توجه داشته باشید پیش از انجام روتین یا مراقبت پوستی ، در مورد برنامه انتخابی خود با پزشکتان مشورت کنید ، مخصوصاً اگر متریال و مواد آن دارای الکل هستند. هر چند وقت یکبار ، برای معاینه نزد متخصص خود بروید و حتی بعد از بهبودی پیگیر روند درمانی خود باشید.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات