آخرین مقالات

اشتراک گذاری

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو که با نام های مزوپلاستی یا مزومو نیز شناخته می شود، ایمن ترین تکنیک تغذیه پوست سر با مواد مغذی لازم برای درمان ریزش مو و تحریک رشد مو می باشد. در این روش درمانی و زیبایی ، محلولی که از انواع ویتامین، موادمعدنی، اسیدنوکلئیک، اسیدهای آمینه و آنزیم های مشترک تهیه شده است با استفاده از تزریق های کوچک در مناطق مختلف پوست سر شما انجام می شود. در این مقاله دکتر عبداللهی فرد  بهترین پزشک زیبایی تهران توضیحات جامعی در این خصوص مطرح نموده اند که توصیه می شود تا انتها این مقاله را مطالعه کنید.

 

مزوتراپی مو - دکتر عبداللهی فرد

مزوتراپی مو چگونه انجام می شود ؟

این تکنیک در چند جلسه ، در طول هفته و هر یک به مدت ۲۰ تا ۴۰ دقیقه انجام می شود. پس از ۳ تا ۴ هفته ، نتیجه درمان مزوتراپی مو را خواهید دید. برای اقدام به این روش درمانی در اولین جلسه ، پزشک پوست و مو مشاوره انجام داده و اوضاع موی شما را به دقت بررسی می کند. پس از انجام معاینه و بررسی موارد و سوابق پزشکی ، برنامه زمانی و درمانی برای انجام این پروسه را مشخص می کند.

بعد از تعیین زمان و قبل از اقدام به اولین جلسه درمانی ، باید پوست سر خود را برای تزریق مواد مزوتراپی آماده کنید. حتماً قبل از مراجعه به مطب دوش بگیرید تا آلودگی و چربی از روی پوست سر پاک شود. ضمناً از مواد آرایشی مو استفاده نکنید.

پزشک با سوزن های خیلی نازک مواد و ویتامین های مزوتراپی را به پوست سر تزریق می کند. این ویتامین ها شامل روی ، ویتامین B ، پروتئین و روغن های طبیعی می شوند که پس از تزریق این مواد مغذی موها را تقویت و احیا می کنند.

انواع روش های مزوتراپی

روش های مختلفی برای مزوتراپی مو مورد استفاده قرار می گیرند. اولین روش استفاده از دستگاهی است که ریشه مو را تقویت کرده و جلوی ریزش آن را می گیرد. با توجه به مشکل و وضعیت افراد ، روش ها و دستگاه های مختلف توصیه می شوند. این دستگاه ها عبارتند از: میکرونیدلینگ ، مزوگان و مزوتراپی بدون سوزن که هر یک را جداگانه معرفی می کنیم.

دستگاه میکرونیدلینگ: با درماپن و سوزن های ریز و ظریف مواد و ویتامین های مغذی را وارد پوست می کنند.

دستگاه مزوگان: پزشک پوست و مو با استفاده از دستگاه مخصوصی ، با دقت و سرعت زیاد این روش را به کار می گیرد. این دستگاه ، مزایا و فوائدی از جمله تزریق مداوم و پیوسته ، درد کم و کنترل خودکار وضعیت دارد.

دستگاه مزوتراپی بدون سوزن: با استفاده از دستگاهی الکتریکی با فرکانس کم ، مواد مغذی و ویتامین ها را به داخل پوست انتقال می دهند. غشای کانال های پروتئینی موجود در پوست ، باز می شود و به این ترتیب انتقال و نفوذ صورت می گیرد.

ترکیبات تشکیل دهنده ماده مزوتراپی

ویتامین: وجود انواع ویتامین ها در تقویت و تحریک فولیکول های مو و خون رسانی به پوست سر بسیار موثر است.

پروتئین: این ماده در ضخامت و پر پشتی موها بسیار تاثیر مثبتی می گذارد.

آنتی اکسیدان: رشد مو و افزایش گردش خون در پوست سر، از جمله ویژگی های آنتی اکسیدان ها می باشد.

اسید امینه: سستی، ریزش مو و نازک شدن تارهای مو به علت کمبود آمینو اسید در بدن بوده، که با تزریق مزوتراپی مو کمبود آن جبران خواهد شد. همچنین وجود عصاره انواع گیاهان، رزماری و نخل اره ای، گیاه جنسینگ و غیره می تواند در تقویت و تغذیه مو افراد بسیار مفید و تاثیرگذار باشد.

کاندیدهای ایده آل این تکنیک چه کسانی هستند ؟

ممکن است کاندید ایده الی برای مزوتراپی مو باشید اگر از سلامت جسمانی برخوردار بوده و در مراحل اولیه طاسی الگوی زنانه و مردانه باشید.درحالی که درمان در بهبود تراکم موهای سر خوب عمل می کند، ولی امکان دارد بر روی رشد مو در ناحیه طاسی به خوبی پاسخ ندهد.

مزایای مزوتراپی مو

 • باعث کاهش ریزش مو می شود.
 • مشکلات شوره سر را برطرف می کند.
 • خشکی و خراشیدگی پوست سر را بهبود می بخشد.
 • فولیکول های مو را برای رشد مجدد تحریک می کند.
 • باعث افزایش اکسیژن خون و گردش آن در ریشه مو می شود.
 • می تواند نرمی ،تراکم و درخشندگی موها را به همراه داشته باشد.
 • باعث گردش خون در پوست سر می شود و فولیکول های مو را تغذیه می کند.
 • بعد از گذشت ۲-۳ ماه از انجام این پروسه موها بسیار سالم تر وپرپشت تر از قبل رشد خواهند کرد.

چه زمان می توان اثر بخشی مزوتراپی مو را مشاهده کرد ؟

معمولا با یک جلسه نمی توان در مورد اثر بخشی این فرآیند در اشخاص نظر داد. این پروسه معمولا به ۳-۱۵جلسه تکرار نیاز دارد. تعداد جلسات بسته به نیاز هر شخص متفاوت می باشد. بهتر است هر جلسه باید با فاصله هر دوهفته تکرار شود. معمولا چیزی حدود ۱۲-۱۸ ماه برای دیدن نتیجه کامل زمان لازم می باشد.

مزوتراپی مو در چه شرایطی قادر به اثر بخشی نیست ؟

ممکن است گاهی اوقات فولیکول های مو قدرت سرزندگی خود را از دست بدهند اما به طور کامل از بین نمی روند. این مشکلات با انجام این پروسه معمولا کاملا برطرف می شوند. اما برای حل مشکلات در ساقه مو که شامل مشکلات وراثتی و عدم تعادل هورمونی می باشد، تزریق نمی تواند باعث معجزه باشد.تمامی روش های درمانی موجود از نظر کاربرد در افراد یکسان نمی باشند و مزوتراپی مو نیز از این قاعده مستثنی نیست.

این متد، نمی تواند برای موارد زیر انجام شود

 • افرادی که دارای اختلالات تیروئیدی می باشند.
 • افراد با سابقه بیماری های کلیوی ،قلبی و دیابت.
 • خانم هایی که در دوران بارداری و شیردهی می باشند.
 • افرادی که به هرکدام از موادی که برای تزریق در مزوتراپی مو استفاده می شود ، آلرژی دارند.
 • اشخاصی که دارای تومورهای خوش خیم ، بد خیم وهرگونه عفونت و ضایعه در نقاط مورد درمان می باشند.

آیا امکان وجود درد در این پروسه ممکن است ؟

این مساله رابطه مستقیمی با آستانه تحمل درد در افراد دارد. برخی از افراد در طول مزوتراپی مو هیچ دردی احساس نمی کنند و برخی دیگر این دردناک تلقی می کنند. به طور کلی نواحی پشت سر و اطراف گوش ها بسیار نسبت به تزریق حساس می باشند. خانم ها در نظر داشته باشند که نباید این کار را دردوران قاعدگی انجام دهند، زیرا در این زمان میزان درد می تواند بسیار شدیدتر و آزار دهنده تر باشد.

چه هنگام می توان نتایج مزوتراپی را مشاهده کرد ؟

باید به این نکته توجه کرد که در صورت رعایت کردن نکات مراقبتی بعد از هرجلسه درمانی تقریبا تا حدودی می توان نتایج را مشاهده کرد.مزوتراپی مو نسبت به روش های کاشت مو ریسک خیلی پایین تر ، مدت زمان ریکاوری کمتر وامکان مشاهده نتیجه بسیار سریع تری خواهد داشت. برای انجام این پروسه باید با یک متخصص مشورت کنید و متوجه شوید که آیا این روش درمانی برایتان مناسب می باشد یا خیر.

مراقبت های قبل از مزوتراپی مو

دستورالعمل های قبل از جراحی به اندازه دوره ریکاوری مهم است. رعایت این دستورالعمل ها بر نتیجه مطلوب و دلخواه موثر است. بهترین دکتر پوست و زیبایی مراقبت های بعد از مزوتراپی را اینگونه به شما توصیه می کند:

 • آسپیرین و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی، ایپوپروفن، ویتامین E ، نوشیدنی های الکی اجتناب کنید.
 • در جلسه مشاوره با بهترین پزشک دکتر عبداللهی فرد در تهران حضور یابید، نیازها و انتظارات خود از مزوتراپی مو را بیان کنید.
 • از رفتن به سونا و سولاریوم خودداری شود چون باعث بسته¬شدن منفذهای پوستی می شود. وکس و کرم رفع موی زائد نداشته باشید.

 

مزوتراپی مو - دکتر عبداللهی فرد

مراقبت های بعد از مزوتراپی مو

 • در معرض آفتاب یا گرمای شدید قرار نگیرید.
 • از حمام داغ، سونا، جکوزی خودداری کنید.
 • از حرکات و ورزش های شدید یا ماساژ ناحیه هدف اجتناب کنید.
 • وعده های غذایی حاوی پروتئین بالا در وعده غذایی خود داشته باشید.
 • داروهای ضدالتهاب حاوی آسپیرین، موترین، ایبوپروفن یا ویتامین E مصرف نکنید.
 • کمپرس سرد را هر ۱ ساعت یکبار به مدت ۱۵ دقیقه بر روی ناحیه تحت درمان قرار دهید.
 • فعالیت هایی که موجب عرق کردن می شود یا موجب افزایش حرارت بدن می شود را حذف کنید.
 •  ۲۴ ساعت بعد از مزوتراپی مو می توانید با شامپوهای همیشگی خود موهای تان را بشویید.
 • بهتر است وعده غذایی حاوی هیدروکربنات کم، سبزیجات مانند سالاد با سس، گیاهان آب پز، گوشت، ماهی، مرغ پخته یا جوشانده شده ( به جز سیب زمینی یا نان یا پاستا ) استفاده شود.
 • الکل یا نمک بیش از حد موجب بروز تورم می شوند از همین رو برای جلوگیری از تورم شدید، نوشیدنی های الکلی و مواد غذایی حاوی نمک زیاد مصرف نکنید.

مزوتراپی برای ریزش مو چگونه عمل می کند ؟

یک درمان دارویی در جهت زیبایی است و این پروسه کم تهاجم است. برای باز گرداندن حجم مطلوب ودرخشندگی موها مورد استفاده قرار میگیرد. این پروسه، ریزش مو را که به علت مشکلات هورمونی در اطراف پیاز مو و کمبود مواد مغذی نمود پیدا کرده است، بهبود می بخشد. مزوتراپی به ترمیم تدریجی تعادل هورمون کمک می کند و این امر رشد تار های مو را ترغیب می کند.

مزوتراپی مو به دو روش صورت می گیرد

روش اول: مزوتراپی شیمیایی

موادی مانند: بوفلومدیل، ماینوکسیدیل، فیناستراید، دوتاسترید، بیوتین، ویتامین ها به لایه مزودرم پوست تزریق می شود. تمامی مواد ذکر شده با همکاری هم موجب رشد طبیعی مو از طریق بهبود روند گردش خون ، کاهش التهاب و تحریک تولید کلاژن برای ممانعت از ریزش مو می گردند.

روش دوم: مزوتراپی مکانیکی

متخصص خوب و با تجربه در تهران دکتر ارشیا عبداللهی فرد ، در این روند از مزوتراپی مو سوراخ های ریزی در ناحیه کم پشت ایجاد می کند که سبب رشد مجدد مو می گردد. ایجاد این سوراخ ها باعث تولید الاستین و کلاژن می شود. شایان ذکر است در این روش هیچگونه آسیبی به کلاژن موجود وارد نخواهد شد.

اثر مزوتراپی بر روی مو

 • گردش خون در پوست سر را بهبود می بخشد.
 • عدم تعادل هورمون ها را بر طرف می کند.
 • ریزش با تحریک ریشه های مو می تواند به طور دائم بر طرف شود.

عوارض جانبی مزوتراپی مو

از انجایی که این پروسه در لایه سطحی پوست انجام می شود، روند مزوتراپی مو تقریبا هیچ عارضه ای را در پی نخواهد داشت. نهایتا کمی درد خفیف و ضعیف در ناحیه تزریق شده ، التهاب و خارش احساس می شود که این بی عارضه بودن بی شک برخواسته از تجربه و تبحر بهترین دکتر است و همچنین در نظر داشتن نکات توصیه شده قبل از انجام مزوتراپی بی تاثیر بر این موضوع نخواهد بود.

ممنوعیت مزوتراپی در خانم ها و آقایان

 • فرد مبتلا به هموفیل
 • خانم های باردار
 • کسانی که به دیابت ابتلا دارند
 • اشخاصی که التهاب پوستی ازارشان می دهد.

هزینه مزوتراپی مو چقدر است ؟

هزینه نهایی براساس تعداد جلسات لازم برای هر فرد متفاوت است. تعداد جلسات بر طبق وضعیت و گستردگی ناحیه ریزش موی سر تعیین می شود.قیمت تمام شده این پروسه زیبایی به تعداد جلسات توصیه شده، دوز داروی تزریقی و دستمزد دکتر و مواردی از این قبیل بستگی دارد.

آیا روش مزوتراپی کردن موها دائمی است ؟

میزان ماندگاری و دائمی بودن این روش درمانی به انجام تمامی مراقبت های توصیه شده بعد از تزریق بستگی دارد. علاوه بر آن تعداد جلسات مراجعه و تزریق مزوتراپی می تواند در دائمی بودن این روش درمان موثر باشد. اما به طور کلی مزوتراپی مو ۱ الی ۲ سال ماندگار خواهد داشت.

چه روشی جایگزین مناسبی برای مزوتراپی مو می باشد ؟

افرادی که این تکنیک درمانی و زیبایی را به منظور پیشگیری از ریزش مو های خود انجام می دهند ، به علت آن که عدم تعادل هورمونی در فولیکول های مو و اطراف آن را نیز درمان اطلاح می کند و سبب انتقال موارد مغذی به مو می شوند ، که سبب بهبود گردش خون در آن ها خواهد شد. اما در برخی مواقع ممکن است به هر دلیلی افراد نتوانند تحت این پروسه درمانی قرار گیرند ، در نتیجه نیازمند یک روش جایگزین خواهند بود. متخصصان پوست در این مواقع تکنیک پی آر پی را یک پروسه درمانی موثر و بهتر از مزوتراپی مو برای مقابله با ریزش مو می دانند. پی آر پی به نسبت تکنیک مزوتراپی ، درمان رشد مجدد مو زمان برتر و نسبتا مقرون به صرفه تر می باشد.

آیا بعد از این تکنیک درمانی می توان کاشت مو را انجام داد ؟

بله ، با توجه به تاثیرات فوق العاده که تکنیک مزوتراپی مو به همراه دارد ، گاهی اوقات ممکن است مشکلات موجود در فولیکول های مو بسیار زیاد باشد و افراد بعد از چند جلسه درمان با تاثیرات چشمگیری مواجه نشوند ، در این مواقع و با توجه به نظر پزشک بدون هیچ گونه محدودیتی می توانند جهت کاشت مو اقدام کنند. همچنین مزوتراپی می تواند همانند یک مکمل قبل از کاشت مو مورد استفاده قرار گیرد. جالب است که بدانید از این تکنیک می توان پس از اتمام کاشت مو نیز بکار گرفت که سبب دست یابی زیبا جویان به نتایج فوق العاده خواهد شد.

رنگ کردن مو ها بعد از مزوتراپی

ممکن است شما نیز بخواهید بعد از مزوتراپی مو ، مو های خود را رنگ کنید. توصیه می شود به مدت ۷۲ ساعت پس از تزریق ف مو های خود را رنگ نکنید. مواد شیمیایی موجود در رنگ مو ، محل تزریق را تحریک کرده که سبب ایجاد حساسیت خواهد شد.

مزوتراپی و پی آر پی چه تفاوتی با یکدیگر دارند ؟

در روش پی ار پی ماده تزریق شده از خون خود افراد گرفته می شود. تولید این ماده دارای یک فراینده پیچیده به منظور جداسازی پلاکت و ماده مفید در تقویت مو می باشد. اما روش مزوتراپی مو با استفاده از تزریق انواع مواد مغذی، ویتامین ها، پروتئین و غیره به بافت های پوست سر انجام خواهد شد.

سوالات متداول

 • آیا نتیجه مزوتراپی برای مو دائمی است؟

خیر متاسفانه چون این روش برای تحریک ریشه مو و مواد مغذی مورد استفاده قرار می گیرد

 • مزوتراپی در چند جلسه انجام می شود؟

برای مزوتراپی مو دکتر بعد از معاینات و آنالیز و تحلیل مو بسته به عوامل موثر تعداد جلسات و فاصله زمانی درمان را تعیین می کند.

 • چه افرادی می توانند از این روش استفاده کنند؟

این متد محدودیت سنی ندارد و برای همه افراد که دچار ریزش مو شده اند و قصد دارند این عارضه را درمان کنند موثر است.

 • مزوتراپی مو چه تاثیری دارد؟

از انجایی که این پروسه مستقیما فولیکول مو را هدف قرار می دهد پس از اتمام روند به طور قابل توجهی ریزش مو درمان خواهد شد.

 • آیا پس از مزوتراپی بیمار نیاز به استراحت دارد؟

روش درمانی مزوتراپی مو غیر تهاجمی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. برخی از بیماران در ناحیه سر خود دارای درد و تورم بوده و برای کاهش این علائم توصیه می شود استراحت کنند. اما برخی دیگر بلافاصله پس از تزریق فعالیت های روزانه خود را آغاز می کنند.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات