آخرین مقالات

اشتراک گذاری

میکرودرم

برای اولین بار میکرودرم ، در ایتالیا در سال ۱۹۸۵ میلادی انجام شد و با مرور زمان کشور های اروپایی نیز از این روش جهت جوانسازی پوست و از بین بردن سلول های مرده پوست استفاده کردند ؛ در حال حاضر این روش ، در سراسر جهان به عنوان یک روش ایمن و تاثیر گذار در جوانسازی پوست رواج یافته و انجام آن به افراد بسیاری پیشنهاد می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مطالعه این مقاله از دکتر ارشیا عبدالهی فرد ، بهترین دکتر زیبایی در پاسداران تهران توصیه می شود.

 

میکرودرم - دکتر عبدالهی فرد

میکرودرم چگونه انجام می شود ؟

 روشی غیرتهاجمی و ایمن جهت جوانسازی پوست می باشد ؛ در حین انجام آن پس از تمیز کردن پوست ، با استفاده از یک دستگاه ، تراش های بسیار سطحی در لایه فوقانی پوست ایجاد می شود ؛ بدین ترتیب ، پوست تحریک به کلاژن سازی شده و در نتیجه جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد ؛ پس از اتمام کار ، پوست شسته شده و کرم تجویزی بهترین دکتر پوست و زیبایی تهران در ناحیه مورد نظر مالیده می شود.

 • مدت زمانی که انجام این روش از جوانسازی پوست ، به طول می انجامد ، تقریبا ۲۰ دقیقه می باشد.
 • این روش ، دوران نقاهت نداشته و بیماران بلافاصله از انجام آن می توانند به امور شخصی خود بپردازند.
 • تعداد جلسات مورد نیاز در این روش از جوانسازی پوست ، بسته به میزان جواب دهی پوست مشخص می گردد.

فواصل مناسب بین جلسات میکرودرم

این مسئله به تشخیص پزشک خوب در تهران دکتر عبداللهی فرد بستگی داشته و با توجه به مواردی ، همچون نوع و شدت مشکل مراجعه کننده بستگی دارد با این حال ، به طور کلی فاصله زمانی مناسب را می توان ۱ تا ۴ هفته معرفی کرد.

مدت زمان جلسات میکرودرم

مدت زمان هر جلسه با توجه به محل و موضع تحت درمان ، متفاوت بوده و بر اساس شرایط و وضعیت پوست فرد توسط متخصص مشخص می شود. در مجموع ، بین ۳۰ تا ۴۰ دقیقه زمان لازم است و توجه داشته باشید ، افزایش زمان بیش از نیاز پوست می تواند موجب آسیب رسانی به پوست شده و باعث سوختگی و خارش شود. اگر بعد از میکرودرم ، کمی احساس گزگز کردید ، کاملاً طبیعی است و بعد از چند روز رفع می شود و جای نگرانی نیست.

روش میکرودرم برای چه کسانی مناسب می باشد ؟

بزرگسالانی که به بیماری های پوستی مبتلا نبوده یا در صورت ابتلا ، بیماری شان جزئی بوده و جدی نیست و دارای شرایط ذیل هستند :

 1. اشخاصی که دچار آفتاب سوختگی شده اند.
 2. افرادی که پوست شان دچار مشکل نابرابری رنگدانه ها می باشد.
 3. افرادی که پوست شان دارای لکه هایی است که بر اثر بالا رفتن سن در آن ها بروز کرده است.
 4. افرادی که در بافت پوستی خود مشکل داشته یا دارای جای زخم کوچک یا اسکار آکنه هستند.
 5. اشخاصی که دچار روزاسه هستند ؛ به قرمزی و التهاب مزمن پوست که به طور معمول بر روی پیشانی ، بینی و گونه ها ایجاد می شود ، روزاسه می گویند.
 6. افرادی که بر روی پوست خود چین و چروک های سطحی دارند ؛ با این روش نمی توان چین و چروک های عمیق را از بین برد ، برای از بین بردن این چین و چروک ها می توانید از سایر خدمات دکتر ارشیا عبداللهی فرد همچون تزریق ژل یا لیفت صورت بهره بگیرید.

انجام میکرودرم به چه کسانی توصیه نمی شود؟

این روش درمانی مناسب همه نیست و افراد زیر نمی توانند از آن بهره ببردند:
– افرادی که داروهای استروئیدی مصرف می کنند
– افراد مبتلا به دیابت
– افرادی که مشکلات پوستی ، مثل اگزما دارند
– افرادی که به تبخال مبتلا هستند

آیا این پروسه مراقبت های پوستی همراه با درد است؟

تکنیک جوانسازی میکرودرم پوست ، غیر تهاجمی بوده و هیچ دردی را به همراه خود ندارد. اما به علت استفاده از دستگاه و کشیده شدن پوست با فشار بالا ، فرد حسی همچون خارش و خراشیده شدن پوست را تجربه خواهد کرد که با مرور و رعایت برخی موارد مراقبتی بهبود خواهد یافت.

آیا این پروسه باید توسط پزشک متخصص انجام شود؟

بکارگیری از هر نوع روش درمانی نیازمند مراجعه به یک فرد با تجربه و ماهر در تهران یا محل سکونتتان می باشد ، برای استفاده از پروسه میکرودرم نیازی به پزشک متخصص نبوده و پرستار ماهر و با تجربه نیز می تواند آن را انجام دهد ؛ تنها کافیست تجربه و مهارت لازم را داشته باشد.

 نکته: توصیه می شود برای بکارگیری از میکرودرم به افراد بی تجربه در محیط های نا مربوط مراجعه نکنید ، تا از بروز هر گونه عارضه غیر قابل درمان جلوگیری شود.

موارد منع انجام میکرودرم

فارغ از غیر تهاجمی و ایمن بودن این روش ، ممنوعیت هایی نیز برای انجام آن وجود داشته و افرادی که دارای شرایط ذیل هستند ، باید از انجام آن خودداری نمایند :

 • خانم هایی که باردار می باشند.
 • افرادی که به پسوریازیس ابتلا دارند.
 • افرادی که دچار اختلال در سیستم ایمنی هستند.
 • اشخاصی که تحت درمان رادیوتراپی گردن می باشند.
 • اشخاصی که طی ۱۲ ماه اخیر اکوتان استفاده کرده اند.
 • اشخاصی که طی ۲ ماه اخیر جراحی صورت انجام داده اند.
 • بیمارانی که تحت درمان با ایزوترتینوئین خوراکی قرار دارند.
 • اشخاصی که بر روی موضع تحت درمان زگیل یا تبخال دارند.
 • اشخاصی که دچار کلوئیدهای فعال یا زخم های خیلی عمیق هستند.
 • افرادی که به دیابت مبتلا می باشند انجام میکرودرم توصیه نمی شود.

 

میکرودرم - دکتر عبدالهی فرد

فواید و موارد استفاده میکرودرم ابریژن چیست ؟

 1. کنترل کردن چربی پوست
 2. برطرف کردن لکه های پیری
 3. سرحال و شاداب شدن پوست
 4. کمک به درمان جوش های زیرپوستی
 5. تمیز کردن و از بین بردن جوش های سرسیاه
 6. سفت تر و ضخیم تر شدن پوست با کلاژن سازی
 7. برطرف شدن تیرگی پوست و روشن تر شدن آن
 8. کمک به رفع اسکارهای سطحی همچون اسکار آکنه
 9. کم شدن میزان حساسیت در پوست های قرمز و حساس
 10. افزایش تاثیر و نفوذ عمیق تر و بهتر داروها از فواید استفاده از میکرودرم می باشد
 11. تحریک کردن فعالیت غده ها در پوست هایی که خشک هستند و کمک به نرم تر شدن و لطافت آن ها

میزان درد ناشی از میکرودرم

در رابطه با میزان درد ناشی در این روش از جوانسازی پوست ، بهترین پزشک زیبایی در تهران این اطمینان را می دهد که این روش ، کاملا روشی بدون درد است و تا به امروز هیچ گونه گزارشی در رابطه شکایت از درد ناشی از آن دریافت نشده است.

مزایای میکرودرم

 • بدون درد
 • بدون عوارض
 • عدم نیاز به بیهوشی
 • عدم نیاز به استراحت
 • قابل مشاهده بودن نتایج فوری
 • موثر برای تمامی انواع پوست

معایب ميکرودرم

این روش از جوانسازی پوست ، روشی مناسب برای جوش های شدید ، آماس پوست ، جوش های فعال روزانه و غیره نیست. به منظور دستیابی به نتایج ماکزیمم و مطلوب از روش میکرودرم ، باید چندین جلسه درمانی انجام گیرد.

کاربرد این پروسه جوانسازی چیست؟

با انجام میکرودرم ، می توان بسیاری از مشکلات پوستی هم چون تیرگی پوست ، لکه های پوستی ، جای جوش ، چین و چروک های کم عمق ، تاتو ، خالکوبی سطحی ، جای آبله مرغان ، کوچک کردن منافذ پوست ، جوش های سر سیاه ، ترک های پوستی و غیره را برطرف کرد.

تفاوت میکرودرم و میکرونیدلینگ

از روش میکرونیدلینگ ، به منظور رفع اسکارهای عمیق پوستی استفاده می شود ؛ در حالکی که میکرودرم ، بیشتر جنبه لایه برداری سطحی از پوست دارد.

اقدامات قبل از میکرودرم

 1. نکته بسیار مهم قبل از انجام آن ، در این باره می باشد ؛ افردی که قصد انجام این روش از جوانسازی پوست را دارند ، حداقل باید از سه روز قبل از انجام آن ، از کرم های حاوی AHA و رتینول استفاده نکنند.
 2. استفاده از هرگونه کرم و پمادهای لایه بردار از ۳ روز قبل از انجام آن ، در افرادی که قصد انجام این روش از جواسازی پوست را دارند ، ممنوع می باشد.
 3. آقایانی که قصد انجام میکرودرم در تهران را دارند ، باید ۳ الی ۴ ساعت قبل از انجام آن ، صورت خود را اصلاح کنند.

آیا متد جوانسازی برای زنان باردار بی خطر است ؟

بارداری یکی از حساس ترین پروسه ها برای هر خانمی می باشد و در این دوران ، به دلیل تغیرات هورمونی بدن مادر حساسیت های بالاتری به عوامل بیرونی خواهد داشت ، در نتیجه می بایست در انجام بسیاری از فعالیت ها ، از جمله انجام میکرودرم دقت و حساسیت بیشتری به خرج دهد . در این بازه زمانی ، افزایش بیش از حد هورمن ها و عدم آبرسانی به پوست می تواند منجر به تغیر رنگ و کدر شدن پوست و همچنین جوش های بیش از اندازه گردد. همچنین ، یکی دیگر از اختلالات شایع پوستی در دوران بارداری ملاسما نام دارند ، که در ان در اطراف دهان و چشم ، گونه ها و پیشانی لکه های قهوه ای بوجود می آیند. اگر با تمام تفاسیر گفته شده ، همچنان به دنبال انجام میکرودرم هستید ، جالب است به شما بگوییم که این کار ممکن است! اما با تغییر چند پایه اساسی در این فرایند که به شرح زیر می باشند:

 1. متخصص می بایست از یک پاک کننده مناسب برای آماده سازی پوست شما استفاده کند ، زیرا پاک کننده های اسیدی در دوران بارداری منع مصرف دارند.
 2. پاکسازی و بخور دادن پوست در دوران بارداری منعی ندارند هرچند بسته به نوع و حساسیت پوست مادر می توان این فرایند را ملایم تر انجام داد.
 3. متخصص باید از انجام هرگونه لایه برداری شیمیایی در دوران بارداری خودداری کند .
 4. برای انجام هر گونه این روش درمانی ، ابتدا با بهترین پزشک در تهران دکتر ارشیا عبداللهی فرد صحبت کنید و او را در جریان بارداری خود بگذارید

 میکرودرم بعد از بوتاکس و فیلر

انجام میکرودرم بعد از بوتاکس بلامانع است ، لذا اکثر پزشکان به اتفاق نظر توصیه می کنند، برای انجام این کار پس از بوتاکس ، حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید. زیرا هرگونه فعالیتی که برروی پوست فشار ایجاد کند می تواند اثر بخشی این روش درمانی را دچار اختلال کند. حتی برای نتیجه گیری بهتر و عدم تداخل درمانی بوتاکس و این متد جوانسازی پوست ، پزشکان توصیه می کنند که انجام روش درمانی را تا دو هفته بعد از بوتاکس به تعویق بیاندازید ، تا عضلات صورت شما پس از بوتاکس به بهبودی کامل رسیده باشند.

میکرودرم قبل از بوتاکس و فیلر

شما می توانید پس از انجام این پروسه جوانسازی ، اقدام به بوتاکس یا فیلر نمایید ، اما می بایست این کار را برای چند روز به تعویق بیاندازید تا فیلر ها ، به اثربخشی لازم رسیده و جذب پوست شوند.

علل جوش زدن پوست صورت بعد از میکرودرم

پس از انجام پروسه جوانسازی پوست ، فرد ممکن است دچار جوش شود که معمولا افراد را کمی نگران می کند ، اما لازم است که بدانید این عامل موقتی و طبیعی بوده و به زودی به آن نتیجه دلخواه می رسید. در این پروسه ، به علت خروج ناخالصی ها از منافذ و بازسازی ، پوست واکنش می دهد و در نتیجه شما جوش می زنید. این جوش ها نشانه موثر بودن فرایند ، پاکسازی و بهبودی هستند .

میکرودرم - دکتر عبدالهی فرد

مراقبت های بعد از میکرودرم

بد نیست در این مورد به برخی نکات مربوط به مراقبت های بعد از میکرودرم توجه نمایید:

 • بروز کمی قرمزی و سوزش پس از انجام این تکنیک جوانسازی ، مسئله ای عادی و طبیعی می باشد ، که در تمامی افراد رخ می دهد ؛ بیماران جهت رفع این عارضه باید از پمادهای تجویزی پزشک استفاده کنند ، لازم به ذکر است در صورتی که قرمزی پوست پس از گذشت ۳۰ دقیقه از بین نرفت ، باید از کرم های رفع التهاب استفاده شود.
 • در صورتی که میکرودرم در سطوح عمیق پوست انجام گرفته باشد ، به افراد توصیه می شود ، در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگرفته و حتما از کرم های ضد آفتاب استفاده کنند.
 • بهتر است کسانی که این پروسه را انجام داده اند ، به منظور نتیجه گیری بهتر از کرم های مرطوب کننده ، ماسک های ویتامینه و از این قبیل موارد استفاده کنند ؛ چرا که تاثیر گذاری این موارد ، پس از انجام میکرو درم چند برابر خواهد شد .
 • افرادی که میکرو درم انجام داده اند ، باید حداقل به مدت ۳ روز از کرم های حاوی وتینول استفاده نکنند.
 • کسانی که این پروسه زیبایی را انجام داده اند ، بهتر است حداقل به مدت ۲۴ ساعت از استحمام با آب داغ اجتناب کنند.
 • اصلاح صورت در آقایان پس از گذشت ۱۲ ساعت از انجام این پروسه درمانی ، بلامانع می باشد.
 • بانوانی که میکرو انجام داده اند ، حداقل پس از ۳ الی ۴ روز از انجام آن می توانند از بند ، موم و غیره استفاده کنند.

هزینه میکرودرم

هزینه این روش از جوانسازی پوست صورت ، بسته به پارامترهای گوناگونی متفاوت می باشد ؛ به همین علت در صورتی که تمایل به آگاهی از هزینه این پروسه جوانسازی را دارید ، باید به پزشک خوب در تهران مراجعه کنید.

از بین بردن جای جوش و زخم با میکرودرم

از بین بردن جای جوش ، آکنه ، زخم و حتی جای آبله مرغان از جمله دغدغه بسیاری از افراد می باشد. خوشبختانه با استفاده ازآن می توان اسکارهای سطحی پوست و جای جوش را از بین برد. در صورتی که عمق این اسکار ها زیاد باشد ، برای برطرف کردن این مشکل ، تعداد جلسات بیشتری نیاز است. در مواردی که آکنه های ضعیف و سطحی روی پوست وجود داشته باشد ، تنها با یک الی دو جلسه می توان جای زخم و جوش را از بین برد.

نحوه انجام میکرودرم چگونه است ؟

 1. برای انجام این کار لازم است پوست تمیز و عاری از هرگونه مواد آرایشی ، چربی و آلودگی ها باشد.
 2. پزشک با توجه به نوع پوست و مشکلات پوستی شما ، روش مناسب برای انجام این تکنیک را مشخص می کند. با تراشیدن لایه های مرده سطح پوست ، به شفاف و روشن شدن پوست تا حد زیادی کمک می شود.
 3. در مرحله بعد ، پاکسازی پوست انجام شده و از مواد ترمیم کننده برای شادابی و جوانی پوست صورت استفاده می شود.
 4. بعد از پایان مراحل میکرودرم لازم است صورت خود را با آب ولرم بشویید و با یک حوله تمیز به آرامی خشک کنید.
 5. به منظور پیشگیری از بروز هرگونه عوارض می توانید بعد از شستن صورت ، بلافاصله از کرم کالامین یا کرم اکسید دوزنگ استفاده نمایید.

تفاوت عمده میکرودرم و نوع آبریژن در چیست؟

توجه داشته باشید که هر دو این تکنیک ها سبب لایه برداری و جوانسازی پوست نیز می شوند ، اما دارای تفاوت هایی جزئی هستند. تنها تفاوت موجود در هر دو این تکنیک های جوانسازی پوست ، میزان نفوذ پذیری و تاثیر گذاری آن ها بوده ، که میزان قدرت و نفوذ در نوع آبریژن بسیار بیشتر است ؛ بطوریکه بسیاری از پزشکان برای بهبود مشکلات جدی تر آن را به زیبا جویان پیشنهاد می کنند.

چند جلسه انجام میکرودرم تاثیرات فوق العاده ای خواهد داشت؟

در ابتدا باید نظر بهترین پزشک در پاسداران را با توجه به مشکلات پوستی در افراد در نظر بگیرید ، و تعداد جلسات توصیه شده را به طور کامل برای درمان مراجعه کنید و تحت درمان قرار گیرید. اما به طور کلی برای رسیدن به نتیجه عالی ، تمامی افراد باید حدود  ۵ تا ۱۲ جلسه به صورت منظم برای رسیدن به نتیجه مورد نظر خود به پزشک مراجعه کنند.

آیا محدودیت سنی برای انجام این روش جوانسازی وجود دارد ؟

معمولا درمان هایی که مربوط به جوانسازی پوست و از بین بردن چین و چروک های پوستی هستند ، از زمان نشانه های آن انجام می شود. از آنجایی که این روش در از بین بردن جای جوش و اسکار نیز کاربرد دارد ، می توان گفت استفاده از این روش محدودیت سنی نداشته و افراد بعد از ۱۸ سالگی در صورت لزوم می توانند از مزایای آن بهره مند شوند.

تاثیر میکرودرم در از بین بردن لکه های ناشی از نور آفتاب

یکی از مضرات تابیدن نور مستقیم و شدید خورشید ، بروز لکه روی صورت و تسریع روند پیری است. میکرودم به عنوان یک روش جوانسازی مناسب ، برای از بین بردن لکه ها و آفتاب سوختگی پوست در افراد به حساب می آید. این تکنیک درمانی علاوه بر جوانسازی ، نقش ترمیم کننده پوست آسیب دیده را هم دارد. در حقیقت ، یکی از کاربرد های مهم و اصلی میکرودرم ، ترمیم و لایه برداری سطوح بافت های آسیب دیده بر اثر آفتاب سوختگی است.

تاثیر میکرودرم در بهبود اختلال روزاسه

یکی از اختلالاتی که برخی افراد در میانسالی با آن مواجه می شوند ، ابتلا به مشکل پوستی تحت عنوان روزاسه است که تغییر رنگ در قسمت هایی از پوست صورت مثل گونه ، بینی و پیشانی را به دنبال دارد و تا حد زیادی زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. بهترین روش درمانی به توصیه بهترین پزشک زیبایی در تهران ، برای از بین بردن این اختلال ، استفاده از میکرودرم است ، چون هر راه درمانی نمی تواند این بیماری را درمان کند.

 

 

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
هادی
هادی
9 ماه ها گذشته

جناب دکتر عزیز ، تزریق بوتاکس بعد از میکرودرم مانعی داره؟ بهتره چند وقت از میکرودرم گذشته باشه؟

drabdolahi11
drabdolahi11
8 ماه ها گذشته
پاسخ دادن به  هادی

دو الي سه روز بعد از ميكرودرم و با رفع التهاب هاي صورت ممی توانید تزریق بوتاکس را انجام دهید.