آخرین مقالات

اشتراک گذاری

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ ، که تحت عنوان Collagen Induction Therapy نیز شناخته می شود ، روشی غیرتهاجمی ، جهت جوانسازی پوست بوده که با استفاده از یک دستگاه با سوزن های بسیار ریز و ظریف ، صدها حفره نازک بر روی سطح خارجی پوست ایجاد کرده و بدین ترتیب به درمان بسیاری از مشکلات پوستی ، همچون چین و چروک ، جای جوش ، جای اسکارهای پوست ، ترک های پوستی ، جای سوختگی ، لک های پوستی و غیره می پردازد. برخلاف تصورات عامه مردم ، روش این جوانسازی ، روشی جدید نبوده و بیش از ۵۰ سال قدمت دارد. در ادامه این مقاله از دکتر ارشیا عبداللهی فرد ، بهترین دکتر پوست ، مو و زیبایی در تهران به بررسی این موضوع می پردازیم.

میکرونیدلینگ - دکتر عبدالهی فرد

نحوه انجام میکرونیدلینگ

در ابتدا صورت بیماران با استفاده از کرم های مخصوص ، بی حس شده و سپس پوست صورت ، با استفاده از یک گاز استریل پاک شده و پوست به مواد سرم با مزو آغشته می شود. پس از انجام مراحل فوق ، بهترین دکتر زیبایی تهران دکتر عبداللهی فرد ، با استفاده از دستگاه میکرونیدلینگ ، حفره هایی نازک و ریز ، در پوست صورت ایجاد می کند. حفره های ایجاد شده در سطح خارجی پوست ، عمقی نبوده و تنها تا لایه دوم پوست پیش می رود ؛ به همین علت است که حفره های ریز ایجاد شده توسط دستگاه میکرو نیدلینگ ، سبب تحریک پوست به تولید کلاژن شده و بدین ترتیب ، پوست خود را بازسازی کرده و ضخامت لایه اول پوست افزایش می یابد.

هدف از ایجاد حفره های میکرونی ، جذب سرم های مخصوص توسط غشای داخلی پوست است ، بدین ترتیب ، فرد نتیجه ای مطلوب تری از فرایند میکرونیدلینگ در تهران دریافت خواهد کرد. در بسیاری از مواقع ، سرم و مواد مغذی نیز ، همزمان با ایجاد حفره های میکرونی در پوست تزریق می شوند. بسیاری از افراد ، در این باره سوال دارند که جهت دریافت نتیجه مطلوب از این پروسه جوانسازی ، به چند جلسه درمانی نیاز است ؟ در اکثر مواقع ، بیماران به بیش از یک جلسه درمانی نیاز داشته اند ؛ اما به طور کلی ، تعداد جلسات مورد نیاز ، بسته به گستردگی مشکل بیماران ، متفاوت می باشد.

مزایای میکرونیدلینگ کدامند ؟

به نقل از بهترین دکتر زیبایی در تهران ، میکرونیدلینگ تاثیرات مثبت و فوائد بسیاری در جوانسازی پوست دارد که عبارتند از:

 • جوانسازی و تحریک کلاژن ها
 • مناسب برای هر نوع پوست و با هر رنگی
 • مناسب برای از بین بردن جای جوش و زخم ها و ترمیم پوست
 • خاصیت سفید کنندگی و روشن کنندگی با توجه به مواد مورد استفاده در سرم ها

آیا نتیجه میکرونیدلینگ ، بلافاصله پس از درمان قابل مشاهده است ؟

نتیجه خلق شده به دست بهترین متخصص میکرونیدلینگ در تهران بعد از گذشت چند روز ، از انجام این روش از جوانسازی شروع به بهبود کرده و در اثر بازسازی و کلاژن سازی ، پوست به تدریج روشن تر شده و نتیجه قابل مشاهده خواهد بود.

مدت زمان مورد نیاز جهت انجام میکرونیدلینگ در تهران چقدر است ؟

کل مدت زمان مورد نیاز جهت انجام این فرآیند کم تهاجمی ، جهت جوانسازی پوست تقریباً ۲۰ الی ۳۰ دقیقه است.

میکرونیدلینگ چه عوارض جانبی به دنبال دارد؟

در صورتی که این روش از جوانسازی پوست ، تحت نظر پزشک ماهر و با تجربه و یک متخصص خوب میکرونیدلینگ در تهران یا سایر شهرها انجام گیرد ، مشکلی بیماران را تهدید نخواهد کرد ؛ اما در غیر این صورت ممکن است پوست نسبت به درمان واکنش نشان دهد.

انجام این تکنیک جوانسازی به چه افرادی توصیه نمی شود ؟

 • در صورتی که فرد دارای جوش یا آکنه بر روی صورت خود باشد ، باید پس از بهبودی کامل اقدام به انجام میکرونیدلینگ کند ؛ در غیر این صورت احتمال بروز عفونت وجود دارد.
 • این روش مناسب افرادی نیست که پوست ملتهب دارند ؛ چرا که انجام این روش در این افراد ، ممکن است سبب تحریک پوست و افزایش التهاب شود.

میکرونیدلینگ و کاربرد های فوق العاده آن

این فرآیند زیبایی در موارد زیر کاربرد دارد:

جوانسازی و رفع چین و چروک های پوست

مطابق گفته بهترین دکتر زیبایی در تهران ، از اساسی ترین و فوق العاده ترین کاربرد های این پروسه جوانسازی ، رفع چین و چروک و درمان چروک های موجود بر روی پوست زیبا جویان است. زیرا با افزایش سن و همچنین تاثیر عوامل موثر دیگر ، تمامی افراد با کاهش کلاژن سازی در پوست خود مواجه خواهند شد که در پی آن ، چین و چروک ها نیز نمایان می شوند. در حالیکه ، با استفاده از میکرونیدلینگ می توان کلاژن و الاستین پوست را مجدد افزایش داد و عارضه ای همچون چین و چروک های پوستی را بهبود بخشید.

جوش ها و آکنه

به منظور کاهش جای جوش و بهبود آکنه های پوستی خود می توانید از این تکنیک جوانسازی بهرمند شوید. در واقع با ایجاد زخم هایی بسیار کوچک بر روی پوست سبب کاهش محل زخم ها که در گذشته ایجاد شده اند خواهد شد.

کاهش ترک های ناشی از بارداری

از جمله قابلیت های پوست می توان به حالت کشسانی آن نیز اشاره کرد ، علاوه بر گذر زمان و موارد دیگر پوست ، این خاصیت بی نظیر خود را در زمان بارداری از دست خواهد داد ، که سبب بروز ترک در این دوران خواهد شد. اغلب این ترک ها در نواحی همچون شکم ، ران و بازو و غیره بوده که با بکارگیری این پروسه می توان آن ها را بهبود بخشید.

میکرونیدلینگ - دکتر عبدالهی فرد

مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ

 1. مصرف الکل حداقل تا 15 روز پس از انجام آن ممنوع است.
 2. افراد باید حداقل به مدت ۱۲ ساعت پس از آن ، از انجام فعالیت های ورزشی سنگین پرهیز کنند.
 3. بانوان پس از انجام میکرو نیدلینگ ، باید حداقل به مدت ۱۲ ساعت از آرایش کردن پرهیز کنند.
 4. افراد پس از انجام این روش از جوانسازی ، نباید حداقل به مدت ۱۲ ساعت از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.
 5. التهاب ، سرخی و کبودی پوست پس از انجام این روش ، مسئله ای طبیعی بوده و حداکثر پس از 48 ساعت از بین می رود ، مصرف برخی از میوه‌ ها ، همچون آناناس سبب تسریع رفع التهاب پوست می شود.
 6. افراد به هیچ وجه نباید جهت کاهش التهاب پوست ، از داروهای ضد التهاب ، همچون ادویل ، بروفن ، ژلوفن و غیره استفاده کنند.
 7. افراد باید حداقل به مدت 48 ساعت پس از انجام این روش درمانی ، از انجام کارهایی که سبب تعریق می شوند ، پرهیز کنند.
 8. افراد باید در صورت پوسته ‌پوسته شدن پوست صورت ، از دست کاری کردن آن خودداری کرده و از کرم های ترمیمی تجویز شده توسط پزشک استفاده کنند.
 9. کسانی که روش جوانسازی میکرونیدلینگ در تهران توسط بهترین پزشک دکتر ارشیا عبداللهی فرد انجام داده اند ، باید حداقل به مدت ۱۰ روز از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید ، خودداری کنند.

نحوه درمان با این پروسه جوانسازی پوست در تهران چگونه است؟

میکرونیدلینگ با تحریک سلول های بنیادی پوست ، سبب ترمیم منافذ بسیار ریز پوست ، عروق جدید و رشته های کلاژن جدید و منظم می شود که ایجاد کننده اسکار و جای آکنه هستند. در مکانیسم اولیه ، منافذ میکرومتری بین کلون های ملانوسیت ایجاد می شوند که سبب افزایش جذب دارو شده و علاوه بر آن به ایجاد سلول های جدید با ملانوم نرمال نیز کمک می کنند. مکانیسم دوم که یک تحقیق در رابطه با آن در دانشگاه فرانسه انجام شده ، سبب عمل مکانیکی تفریق بافت ملانوسیت می شود که اجازه فعالیت سلول های جدید را می دهد. میکرو نیدلینگ به علت استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتی ، فیبروبلاست یا سلول های بنیادی و گیاهی ، نتایج قابل توجهی در رفع بسیاری از مشکلات پوستی ، همچون ملاسما ، ویتیلیگو ، حفره های پوست ناشی از آکنه ، آبله مرغان ، سالک و غیره به همراه داشته است . درماپن ( دستگاه میکرونیدلینگ ) ، از روش های نوین درمان پوست بوده و یکی از کاربردهای آن ، درمان ملاسما است. ملاسما همان لکه های قهوه ای رنگ بر روی صورت افراد بالغ هستند که بیشتر در نواحی همچون پیشانی ، گونه ، لب فوقانی ، پل بینی و غیره دیده می شوند. در اغلب موارد ، ملاسما در بانوان دیده می شود و تنها 10 درصد از آقایان درگیر این عارضه هستند. لک های ملاسما در فواصل گرم ، بسیار پر رنگ تر از فواصل سرد خواهند بود.

اقدامات قبل از بکارگیری این پروسه جوانسازی پوست چیست؟

لازم است در صورت مصرف برخی دارو ها ، به منظور پیش گیری از بروز هر گونه عوارض جانبی ، از بکارگیری آن ها خودداری کنید. از جمله این دارو ها می توان به آسپرین ، دارو های ضد آکنه و موارد دیگر نیز اشاره کرد.

توصیه می شود قبل از آغاز روند درمان میکرونیدلینک ، افراد از استعمال دخانیات بپر هیزند.

 1. مصرف نوشیدنی های حاوی الکل ، همانند دخانیات قادر به بروز اختلال در این روند جوانسازی بوده ، به همین منظور توصیه می شود ، چند هفته قبل از آغاز درمان از این نوع نوشیدنی ها استفاده نشود.
 2. مصرف برخی رتینوئید های موضعی دارای عوارض جانبی بوده ، بنابراین در اقدامات قبل از بکارگیری میکرونیدلینگ خودداری کنید.

کارایی لیزر بهتر است یا میکرونیدلینگ ؟

با توجه به تحقیقات انجام شده ، لیزر به عنوان یک روش درمانی تهاجمی بوده و میکرونیدلینگ یک تکنیک غیر تهاجمی به شمار می رود. همچنین رعایت مراقبت های بعد از لیزر ، بخصوص در فصل گرما ، برای بسیاری از زیبا جویان سخت و پیچیده خواهد بود. در نتیجه دوره نقاهت در تکنیک لیزر ، بسیار بیشتر از این تکنیک جوانسازی است ، همین امر نیز محبوبیت بیشتر این پروسه نسبت به تکنیک لیزر را به همراه دارد.

میکرونیدلینگ _ دکتر عبدالهی فرد

هزینه این تکنیک جوانسازی پوست در تهران

هزینه میکرونیدلینگ ، بسته به میزان ایرادات بیماران متفاوت بوده و توسط پزشک مشخص می گردد ؛ در صورت تمایل به انجام این روش درمانی می توانید به مطب دکتر ارشیا عبداللهی فرد واقع در تهران – پاسداران مراجعه نمایید.

میزان ماندگاری پروسه میکرونیدلینگ چقدر می باشد؟

میزان ماندگاری ین پروسه جوانسازی پوست تا حد بسیار زیادی به رعایت مراقبت های بعد از میکرونیدلینگ بستگی دارد. در مواقعی که زیبا جویان توصیه های پزشک را با توجه و دقت بسیار بالایی رعایت کنند می توانند انتظار یک نتیجه فوق العاده همراه با ماندگاری بالا را داشته باشند. البته مواردی همچون سن ، سبک زندی درشت و داشتن یک برنامه غذایی سالم ، روند کلاژن سازی پوست و عدم مصرف دخانیات می تواند بر ماندگاری این پروسه تاثیر بگذارد. در نتیجه و به طور کلی می توان گفت میزان ماندگاری این تکنیک حدود 2 الی 3 سال خواهد بود.

انواع روش های میکرونیدلینگ صورت در تهران 

این روش از مدرن ترین روش های جوانسازی و زیباسازی پوست صورت می باشد و با دو روش قابل اجرا است. پزشک با توجه به نوع پوست شما تشخیص می دهد که کدام روش درمانی نتیجه بهتری دارد. در ادامه به صورت مختصر به توضیح این دو روش می پردازیم :

سطحی: در این روش همانطور که از اسمش مشخص است ، سوزن های میکرونیدلینگ ، تا عمق 0.5 میلی متری سطح پوست وارد شده و به صورت سطحی جوانسازی پوست اتفاق می افتد. در این تکنیک ، روی لایه اپیدرم ، کانال های ریزی ایجاد شده که از این طریق ، کراتینوسیت ها آزاد شده و شروع به فعالیت می کنند.

عمقی: در این روش به صوت پیشرفته و عمقی جوانسازی پوست انجام می شود. سوزن های پزشکی تا عمق 0.5 تا 3 میلی متری پوست نفوذ می کنند و بدین ترتیب جوانسازی در لایه های عمیقی از پوست رخ می دهد.

آیا انجام این تکنیک جوانسازی دارا محدودیت سنی می باشد ؟

خیر ، جالب است بدانید که پزشکان به منظور بهبود و ترمیم جای جوش و دیگر مشکلات پوستی در هر گروه سنی از این تکنیک استفاده خواهند کرد. اما به طور کلی توصیه می شود در دوران نوجوانی و قبل از سن 18 سالگی جهت انجام این پروسه جوانسازی اقدام نشود. زیرا در دوران بلوغ هورمون ها به تعادل نرسیده اند و ممکن است اثرات ترمیمی و موثر میکرونیدلینگ بعد از مدتی از بین برود. همچنین در مواقعی که چین و چروک ها و عارضه پوستی بسیار عمیق باشند ، این تکنیک کاربردی نبوده و تاثیر خارق العاده ای برای این دسته از افراد نخواهد داشت ، در نتیجه بکارگیری از آن در سنین بالا چندان خوش آیند نخواهد بود. تنها کافیست به پزشک حاذق و با تجربه مراجعه کنید ، تا بهترین زمان انجام این پروسه را به شما توصیه کند.

تفاوت میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ

تفاوت عمده میکرونیدلینگ و مزونیدلینگ در این است که در میکرونیدلینگ از سوزن‌های ظریفی استفاده می‌شود و به این ترتیب کلاژن سازی در پوست بیشتر تحریک می شود. اما مزونیدلینگ یک فرایند بسیار سطحی‌تر است و در لایه های عمیق پوست عمل نمی کند و هدف آن بالا بردن سطح جذب مواد و ترکیبات مفید مراقبت از پوست می باشد در حالیکه در میکرونیدلینگ ترکیبات مراقبت از پوست در عمق پوست نفوذ می کنند و سریع تر جذب می شوند.

تفاوت میکرونیدلینگ و میکرودرم ابریژن

میکرونیدلینگ و میکرودرم ابریژن هر دو تکنیک هایی هستند که برای بهبود دادن وضعیت ظاهر پوست مورد استفاده قرار می گیرند. البته در میکرودرم ابریژن از سوزن استفاده نمی شود و به جای آن از یک دستگاه استفاده می شود که دارای بخش خاصی برای لایه برداری در سطح فوقانی پوست می باشد. میکرونیدلینگ لایه های عمیق تر پوست را مورد هدف قرار داده و برای درمان مشکلات عمقی تر از قبیل جای آکنه و جای جوش، مورد استفاده قرار می گیرد.

آیا میکرونیدلینگ باعث ایجاد لک می‌ شود؟

لک ممکن است بعد از فرایند میکرونیدلینگ بعنوان عارضه این تکنیک زیبایی ایجاد شود. البته تیرگی پوست بعد از میکرونیدلینگ بسیار نادر بوده و استفاده از کرم ضدلک بعد از میکرونیدلینگ برای ازبین‌بردن لک‌ها توصیه می شود. همچنین در صورتی که دوره درمان تکمیل شود این تیرگی به‌تدریج بهبود پیدا می‌کند.

استفاده از کرم ضدلک بعد از میکرونیدلینگ
برای از بین بردن لک بعد از میکرونیدلینگ، کرم ضدلک توصیه می شود. هیالورونیک اسید گزینه ای است که علاوه بر جوانسازی پوست ،به تحریک کلاژن‌سازی پوست نیز کمک کرده و یک عامل پیشگیری‌کننده از ایجاد لک محسوب می شود.

میکرونیدلینگ دور چشم در تهران

نواحی اطراف چشم به سرعت تحت تاثیر افزایش سن قرار گرفته و دچار چین و چروک می شود. پوست ناحیه دور چشم نازک و بسیار حساس می باشد و شاید دلیل ایجاد چروک ها به همین علت باشد.

میکرونیدلینگ موثر در کوچک کردن منافذ باز پوستی در تهران

داشتن منافذ باز پوست در زیبایی چهره و پوست اختلال ایجاد می کند. داشتن پوستی صاف و کاملا یکدست آرزوی هر شخصی می باشد. استفاده از میکرونیدلینگ یکی از بهترین روش ها برای کوچک کردن منافذ باز پوستی می باشد. با انجام این پروسه زیبایی ، کلاژن ها در اطراف منافذ باز تحریک شده و با تولید کلاژن ها منافذ کوچک و بسته می شوند

میکرونیدلینگ - دکتر عبدالهی فرد

سوالات متداول در رابطه با میکرونیدلینگ

رایج ترین سوالات در زمینه میکرونیدلینگ در ذیل آمده اند:

 • آیا می توان پس از تزریق بوتاکس تحت درمان با این پروسه جوانسازی قرار گرفت؟

به هیچ عنوان زیبا جویان نباید پس از تزریق بوتاکس از پروسه میکرونیدلینگ استفاده کند. همچنین لازم است با گذشت یک هفته و با توجه به نظر پزشک هر گونه پروسه جوانسازی پوست انجام شود.

 • این درمان به چند جلسه درمانی نیاز دارد؟

تعداد جلسات لازم برای این درمان ، کاملا به شرایط پوستی شما بستگی دارد. هر چه مشکلات پوستی شدید تر و بیشتر باشد ، لازم است فاصله زمانی بین جلسات کوتاه تر باشد. در صورتی که پوست خوبی دارید و مراقبت های پوستی را به خوبی انجام می دهید ، می توانید هر 3 الی 6 ماه یکبار برای این درمان اقدام نمایید.

 • آیا این روش به پوست آسیب وارد می کند؟

در بدترین حالت سوراخ های بسیار ریزی روی پوست ایجاد می شود که اغلب بعد از چند روز خود به خود محو می شود.

 • آیا استفاده از میکرونیدلینگ محدودیت سنی دارد؟

خیر بعد از 18 سالگی اگر به مشکلات پوستی دچار هستید ، می توانید برای درمان مشکلات پوستی خود ، با مشورت پزشک از میکرونیدلینگ استفاده نمایید.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
فائزه مظفری
فائزه مظفری
2 ماه ها گذشته

سلام وقتتون بخیر آقای دکتر من بعد از زایمان روی پوست صورتم خیلی لک افتاد. الان تو دوره شیردهی هستم. میتونم میکرونیدلینگ انجام بدم ؟