آخرین مقالات

اشتراک گذاری

PRP صورت و بدن

PRP صورت و بدن،  با پیشرفت علم پزشکی و تکنولوژی تکنیک های بسیاری به منظور جوانسازی پوست، ترمیم و درمان آن به بیماران ارائه می شود که افراد با توجه به بودجه و نیاز خود باید بهترین مناسب ترین روش درمانی را انتخاب کنند. یکی از بهترین و کارآمدترین این روش ها PRP است که موجب تحت تاثیر قرار دادن سلول های بنیادی با ابزارهای پیشرفته شده و به این ترتیب در روند ترمیم، درمان و زیبایی موثر خواهد بود. در ادامه مقاله دکتر ارشیا عبداللهی فرد ، با این پروسه زیبایی و درمانی بیشتر اشنا خواهیم شد.

 

PRP صورت و بدن

 

کابرد PRP صورت و بدن

روش PRP کابردها و موارد استفاده زیادی دارد که از این میان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برطرف کردن چین و چروک های ناشی از بالا رفتن سن در صورت و بدن
 • درمان خطوط لبخند، اخم و خطوط موجود در اطراف لپ ها
 • رفع گودی، تیرگی و پف زیر چشم ها
 • درمان اسکار آبله مرغان، جای جوش و گودی ناشی از آن ها
 • ترمیم زخم های قدیمی همچون جای بریدگی، سوختگی و غیره
 • ایجاد تسریع در روند ترمیم زخم های بزرگ و گسترده

PRP پوست

در گذشته از روش پی آر پی تنها برای تقویت مو و درمان طاسی آقایان استفاده می شد ولی امروزه این روش را می توان بهترین روش برای درمان و رفع مشکلات پوستی همچون رفع لک و درمان چین و چروک ها معرفی نمود. استفاده از سلول های پلاکت به منظور بهبود و ترمیم زخم های مبنای کار روش prp می باشد. در این روش پلاکت های مورد نیاز از بدن خود بیمار گرفته شده و بعد از غلیظ شدن پزشک اقدام به تزریق آن ها در نقاط آسیب دیده می نماید.

چه عواملی در تاثیر گذاری بهتر پی آر پی موثر است؟

برای آن که پروسه تزریق PRP صورت و بدن در شما به بهترین شکل ممکن به پایان برسد ، باید خون سالم ، سیستم ایمنی قوی و مکانیسم های ترمیمی بافت سالم نیز داشته باشید ، در نتیجه باید به مواردی که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم ، توجه کافی و لازم را داشته باشید.

تغذیه خوب: چربی های اشباع شده و کربوهیدرات های ساده ، پلاکت های خون را به صورت زود رس فعال می کند ، در صورتی که مصرف کافئین از فعال شدن این پلاکت ها جلوگیری می کند.  همچنین انواع میوه و سبزیجات سرشار از آنتوسیانین بوده که باعث کاهش پلاکت های خون می شود. برای مثال انواع توت ها ، کلم و لوبیا و سایر محصولات گیاهی که دارای رنگ قرمز ، بنفش و آبی یا سیاه می باشند. در صورتی که در برنامه غذایی خود از این دسته مواد غذایی بسیار زیاد استفاده می کنید ، لازم است تا مقدار آن را کنترل نمایید.

مدیریت استرس: جالب است بدانید که استرس موادی را در خون آزاد می کند که بر فعالیت پلاکت ها تاثیر می گذارد. همچنین می تواند خط اخم را افزایش دهد. توصیه می شود برای  رسیدن به نتایج بهتر و فوق العاده از PRP صورت و بدن خود استرس تان را کنترل کنید.

کنترل فشار خون: یک هفته قبل از تزریق پی آر پی لازم است تا فشار خون شما مورد بررسی قرار بگیرد. فشار خون بالا سبب فعال شدن زود هنگام پلاکت ها و کاهش سطح پلاکت ها نیز خواهد شد.

تمرینات ورزشی: حتما شما نیز بعد از تزریق پی آر پی تمرینات ورزشی خود را به مرور آغاز می کنید. ورزش سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و همچنین چربی و قند ها اضافی خون را از بین می برد. بنابراین این دسته از فعالیت ها بسیار توصیه خواهد شد.

تمامی موارد توصیه شده ، از جانب پزشک به طور کامل در اختیار شما زیبا جویان عزیز در جلسات مشاوره قرار خواهد گرفت ، اما بسیار تاکید می شود تا تمامی این موارد را به خوبی و با دقت بالایی انجام دهید ، تا به نتیجه ای فوق العاده از پروسه درمانی خود دست یابید.

PRP صورت و بدن

 

PRP پوست بدن

زمانی که صحبت از روش پی آر پی پوست می شود، پوست صورت اولین ناحیه ای است که ذهن افراد به سمت آن می رود و برخی دچار این باور اشتباه هستند که تکنیک PRP فقط مختص پوست صورت می باشد. در صورتی که چنین نبوده و با این روش می توان بسیاری از مشکلات پوستی همچون لکه ها و ترک های پوستی ناشی از افزایش یا کاهش شدید وزن، بارداری و غیره را درمان نمود.

نحوه انجام روش PRP صورت و بدن

پزشک قبل از انجام هرگونه اقدامی ابتدا وضعیت سلامت فرد را بررسی نموده و چنانچه او شرایط لازم برای انجام این روش جوانسازی پوست را داشته باشد طبق صلاحدید خود اقدام به بی حسی موضع مورد نظر با استفاده از تزریق یا ژل های بی حسی می کند. در مرحله بعدی میزان خون مورد نیاز را که به طور معمول 35 تا 45 میلی لیتر است را از بیمار گرفته و آن ها را به منظور مخلوط کردن با مواد ضد انعقاد در داخل کیت های مخصوص PRP می ریزد. سپس کیت ها در دستگاه مخصوصی به نام سانتریفیوژ قرار می گیرند که این کار موجب جداسازی سلول های خونی و قرار گرفتن پلاکت ها در بالاترین لایه می شود. پس از آن پزشک با استفاده از سرنگ های بسیار ظریفی پلاکت ها را برداشته و اقدام به تزریق داخل پوستی آن ها به موضع مورد نظر می نماید.

لازم است زیبا جو چند بار تحت تزریق پی آر پی قرار بگیرد؟

به طور کلی و با توجه به تجربه بسیاری از پزشکان ، افرادی که از PRP صورت و بدن نتیجه ای مطلوب دریافت کرده اند ، سه بار تزریق پی آر پی را تجربه کرده اند. به این معنا که نیاز است شما سه مرتبه به مطب پزشک مراجعه کنید ، مجدد خون گیری انجام شود و تحت درمان مجدد قرار بگیرید.

نکته: لازم به ذکر بوده که برخی از پزشکان به منظور دست یابی زیبا جو به نتایج بهتر توصیه می کنند ، فیلر همراه با پی آر پی نیز تزریق شود. این تکنیک سبب رسیدن فوری افراد به نتیجه نهایی خواهد شد.

PRP صورت و بدن

 

مزایای جوانسازی با پی آر پی نسبت به سایر روش ها چیست؟

از جمله مزایای بی شمار PRP صورت و بدن نسبت به سایر روش ها می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ایمن و غیرتهاجمی بوده و چنانچه توسط پزشکی مجرب انجام شود با هیجگونه عارضه جدی برای فرد همراه نخواهد بود.
 • همانطور که گفتیم برای انجام این روش از خون خود بیمار بهره گرفته می شود که این امر احتمال بروز عوارضی همچون عفونت، واکنش های آلرژیک و انتقال بیماری را به صفر می رساند.
 • ماندگاری خوبی داشته و اثرات آن با توجه به شرایط بیمار از 1 سال تا 18 ماه در فرد باقی می ماند.
 • به دلیل اینکه در پلاسمای خون آنتی بادی وجود دارد این روش همچون یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می نماید.
 • برای انجام این روش جوانسازی پوست از نظر جنسیت و سن محدودیتی وجود نداشته، تاثیر آن در آقایان و خانم ها کاملاً مشابه است.
 • این روش را می توان برای همه نواحی بدن مورد استفاده قرار داد.
 • درد ناشی از این روش درمانی بسیار خفیف بوده و تحمل آن برای فرد بسیار آسان است.
 • روش درمان به دلیل بهره گیری از کیت های مخصوص کاملاً استریل و بسیار ساده می باشد.
 • مقرون به صرفه بوده و هزینه آن در قیاس با روش های مشابه همچون جراحی های زیبایی به مراتب کمتر است.

آیا پی آر پی سرطان زا است؟

یکی از شایعه ها و باورهای اشتباهی که بر سر زبان برخی افراد ناآگاه در رابطه با PRP صورت و بدن افتاده ، مبنی بر سرطان زا بودن این روش است که کاملاً اشتباه بوده و از نظر علمی بی پایه و اساس می باشد؛ دلیل این امر اشتباه گرفتن این روش جوانسازی پوست با روش کشت سلولی است. در حالیکه همانطور که گفتیم برای انجام این روش از پلاکت خون خود افراد بهره گرفته شده و با این وجود احتمال بروز سرطان کاملاً منتفی است. اما موضوعی که افراد باید همواره و هنگام انجام هر روش جراحی و زیبایی در نظر داشته باشند این است که برای درمان به یک پزشک بسیار ماهر و مجرب مراجعه نمایند.

موارد منع PRP  صورت و بدن چیست؟

توصیه دکتر ارشیا عبداللهی فرد به افراد ذیل این است که به هیچ عنوان برای انجام این روش جوانسازی اقدام نکنند:

 • اشخاص تحت درمان با شیمی درمانی و داروهای استروئیدی
 • اشخاصی با تعداد پلاکت های خون کمتر از حد مجاز
 • افراد دارای بافت کلوئید در پوست
 • اشخاص مبتلا به سندرم اختلال عملکرد پلاکتی
 • خانم های باردار و شیرده
 • افراد مبتلا به بیماری های مزمن همچون ایدز، سرطان، مشکلات قلبی عروقی، دیابت کنترل نشده، عفونت و غیره.

 

PRP صورت و بدن

 

هزینه PRP صورت و بدن

یکی از اولین مسائلی که ذهن افراد را در رابطه با این روش به خود مشغول می کند، هزینه آن است. باید گفت که تعیین هزینه پی آر پی همچون روش های دیگر درمانی و زیبایی به فاکتورهای متعددی همچون دستمزد پزشک که متناسب با میزان تخصص و مهارت او تعیین می گردد، کیفیت خدمات و تجهیزات ارئه شده در کلینیک، روش مورد استفاده برای PRP، مواد و محلول مصرفی صورت می گیرد. یکی دیگر از عوامل مهم در تعیین قیمت پی آر پی صورت و بدن وسعت موضع تحت درمان و شدت مشکلات موجود در آن است، بنابراین پیش از معاینه بیمار نمی توان هزینه دقیقی را برای وی مشخص کرد.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
2 دیدگاه ها
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
پریسا مظفری
پریسا مظفری
2 ماه ها گذشته

سلام وقت شما بخیر. من بعد از زایمانم صورتم لکه های قهوای زیادی افتاده با پی ار پی رفع میشه یا باید درمان دیگه ای انجام بشه؟