آخرین مقالات

اشتراک گذاری

جراحی های پوستی

جراحی های پوستی

پیشرفت علم پزشکی روش های درمانی و زیبایی متعددی را برای از بین بردن انواع مشکلات موجود در افراد در اختیار پزشکان قرار داده است که جراحی های پوستی یکی از آن هاست.

دکتر ارشیا عبداللهی فرد خدمات زیادی در زمینه جراحی های پوستی همچون برداشتن خال و میخچه، درمان زگیل های تناسلی، لیپوم و غدد پوستی به مراجعان خود ارائه می دهند که در ادامه به توضیح آن ها می پردازیم.

برداشتن خال

 

جراحی های پوستی

 

وجود خال بر روی صورت از نظر برخی از افراد خوشایند بوده و موجب دوچندان شدن زیبایی آن ها می شود اما برای برخی دیگر خوشایند نبوده، موجب ناراحتی و کاهش اعتماد به نفس شان می گردد.

یکی از اقدامات زیبایی و جراحی های پوستی پرطرفدار که انجام آن در میان افراد از شیوع زیادی برخوردار است برداشتن خال روی صورت و بدن می باشد که دکتر ارشیا عبدللهی فرد آن را به دو روش جراحی و لیزر انجام می دهد.

روش های برداشتن خال به ویژگی های هر ضایعه بستگی داشته و با توجه به عواملی همچون بزرگ یا کوچک بودن آن، رنگ، عمق، مکان خال و سن بیمار مشخص می شود.

به طور مثال خال های مادرزادی به دلیل داشتن عمق زیاد بهتر است که با جراحی برداشته شوند البته درصورتی که عمق این خال ها زیر ۸ میلی متر باشد می توان برای برداشتن آن ها از روش لیزر استفاده نمود.

همچنین باید گفت بهترین روش برای برداشتن خال هایی که موهای ضخیم دارند نیز جراحی می باشد.

به طور کلی می توان گفت لیزر بهترین روش برای برداشتن ضایعات کوچک تر از ۱ سانتی متر بوده و برای ضایعات مادرزادی بزرگ تر از ۱ سانتی متر، بهتر است از روش جراحی استفاده شود زیرا عمق زیادی دارند.

برداشتن میخچه

میخچه یک نوع ضایعه پوستی است که در واقع واکنش طبیعی بدن به منظور حفاظت از خود می باشد.

پوست انسان بسیار حساس بوده و با ایجاد کوچک ترین فشار به آن، واکنش نشان می دهد که این واکنش به شکل های گوناگونی مانند قرمزی، تورم، تاول، میخچه و غیره بروز می نماید.

 

جراحی های پوستی

 

انواع میخچه

این عارضه به دو نوع زیر تقسیم می شود:

  • میخچه نرم

به طور معمول میان انگشتان، به خصوص انگشت چهارم و پنجم بروز می کند، رنگ آن سفید است، قوامی لاستیکی داشته و ابعاد آن از ۳ تا ۹ میلیمتر متغیر می باشد.

میخچه نرم از میخچه سرد دردناک تر بوده و این درد زمانی که از طرفین به انگشتان فشار وارد می گردد تشدید خواهد شد.

  • میخچه سخت

این ضایعه همانطور که از نام آن پیداست خشک و سخت بوده و به طور عمده میان انگشتان، روی آن ها، زیر استخوان های بند انگشتان و پاشنه ظاهر می شود.

در رابطه با برداشت میخچه می توان گفت که بهترین روش درمان این ضایعه، جراحی می باشد.

درمان لیپوم و غدد پوستی

لیپوم ها متشکل از بافت چربی بوده، نرم هستند، به راحتی جا به جا می گردند و کاملاً خوش خیم می باشند.

بیشتر افراد در بدن خود لیپوم دارند ولی چون به طور معمول با درد همراه نبوده و کوچک هستند متوجه وجود این عارضه در خود نمی شوند.

دلیل مشخصی برای ایجاد لیپوم در افراد وجود نداشته اما برخی بر این باورند که وراثت بیشترین تاثیر را در بروز این عارضه در اشخاص دارد.

همچنین باید گفت که عواملی همچون افتادن شیء سنگین بر روی نقطه ای از بدن و صدمات کوچک در ایجاد لیپوم بی تاثیر نیستند.

به دلیل بی خطر بودن لیپوم ها نیازی به درمان آن ها نیست اما چنانچه این عارضه در افراد محدودیت حرکتی یا درد ایجاد کند می توان آن را با ایجاد یک برش کوچک جراحی حذف نمود.

درمان اسکار و جای زخم

 

جراحی های پوستی

 

وجود جای زخم بر روی پوست نه تنها بر اعتماد به نفس افراد تاثیر منفی می گذارد بلکه ممکن است موجب تداعی خاطرات منفی گذشته همچون سانحه برای آن ها شده و آزرده خاطرشان خواهد کرد.

جای زخم علاوه بر ایجاد بدشکلی در برخی موارد با خارش و سوزش برای فرد همراه بوده و آزار دهنده است.

روش های بسیاری برای درمان جای زخم و اسکار وجود دارد که جراحی های پوستی یکی از آن هاست.

در روش جراحی ، پزشک اقدام به برداشت پوست از نواحی مختلف بدن به خصوص پشت گوش ها نموده و آن را به محل زخم پیوند می زند.

دکتر ارشیا عبداللهی فرد علاوه بر روش جراحی از برخی روش های جوانسازی پوست همچون سابسیژن و میکرونیدلینگ نیز برای درمان جای زخم و اسکار بهره می گیرد.

البته باید گفت در برخی موارد جای زخم آنقدر عمیق و حاد است که نمی توان آن را به طور کامل از بین برد اما انجام روش های ذکر شده به طور قابل توجهی موجب بهبود عارضه مورد نظر خواهند شد.

درمان زگیل های پوستی و تناسلی

یکی دیگر از عوارضی که ممکن است در افراد بروز نموده و برای آن ها مشکل ساز شود زگیل های پوستی و تناسلی هستند که دکتر ارشیا عبداللهی فرد برای درمان آن ها از روش کرایوتراپی یا فریز کردن استفاده می کند.

در صورت تمایل برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با زگیل های تناسلی و درمان آن ها با روش کرایوتراپی می توانید به مقاله درمان زگیل های تناسلی موجود در وب سایت مراجعه کنید.

دکتر عبداللهی فرد

عضو انجمن لیزر پزشکی ایران

 

نظرات

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات